1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iPhone 14 tahminlerden daha Çinli.

iPhone 14 tahminlerden daha Çinli.
iPhone 14 tahminlerden daha Çinli.
0

Yeni iPhone 14 amiral gemileri tahmin edebileceğinizden daha ‘Çinli’. Evet, daha önce olduğu gibi Apple tarafından ABD’de tasarladılar ve Amerikalı bir ruha sahip olmalarına rağmen “gövdeleri” Çinli. Bu da iPhone 14’ün, çok sayıda parçaya ayırma işleminin de doğruladığı gibi, önceki tüm iPhone nesillerinden daha fazla Çin yapımı bileşen kullandığı anlamına gelmekte.

Öncelikle, Apple’ın tüm tedarikçilerinden yüksek taleplerde bulunduğunu ve bu nedenle tedarik zincirine girmek için şirketlerin ürünlerinin en yüksek kalitede olduğunu kanıtlamaları gerektiğini söylemek gerekmekte. 2012 yılında Apple’ın tedarikçi listesi 156 şirketten oluşuyordu ve bunlardan sadece 8’i Çinliydi. 2020 yılına gelindiğinde toplam tedarikçi sayısı 200’e ulaştı ve bunların 96’sı Çinli üreticiler.

iPhone 14 tahminlerden daha Çinli.iPhone 14 tedarikçilerinin neredeyse yarısı Çinli.

Bugün Apple’ın bileşen tedarikçilerinin hemen hemen yarısı Çin’den. Başlıca Çinli tedarikçiler arasında Apple için konnektörler ve hoparlörler üreten Luxshare Precision ve Goertek yer almakta. iPhone 14’te ayrıca Lens Technology’den Çin malı cam levha, BOE ekran panelleri, Western Digital, Toshiba ve Yangtze River Storage’dan flaş bellek kullanıyor.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Çin’de üretilen bileşenler iPhone 14’ün toplam üretim maliyetinin %25’ini oluşturmakta.

Yorum Yap