1. Ana Sayfa
  2. Mobil

iPhone 15 serisinden ilk bilgiler geldi.

iPhone 15 serisinden ilk bilgiler geldi.
iPhone 15 serisinden ilk bilgiler geldi
0

ABD’li teknoloji şirketi Apple, geçtiğimiz günlerde merakla beklenen iPhone 14 modellerini tanıtmıştı.

Henüz iPhone 14’ün tanıtılmasının ardından sadece birkaç gün geçti, fakat şimdiden önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek iPhone 15 serisiyle ilgili sızıntılar başladı.
Apple analisti Ming Chi Kuo ile Mark Gurman, gelecek iPhone serileri hakkında dikkat çeken bilgiler paylaştı.

iPhone 15 ile ilgili yeni bilgiler nedir?

Kuo’ya göre Apple, sürekli daha rekabetçi hale gelen pazarda üst model telefonların tercih edilmesi amacıyla kullanıcılara daha çok seçenek sunmayı planlıyor.

Bununla beraber Pro ve standart modeller arasında fazlasıyla özellik farkı oluşturulacak. Böylece Kuo, güncel değişikliğin Pro modellerin sevkiyat sayılarının artacağını ve iPhone 15 serisinin ortalama fiyatlardan yüksek olacağı söyleniyor.

Mark Gurman ise, Apple’ın ‘Pro Max’ isimlendirmesi yerine artık “Ultra” ismini kullanacağını söylüyor.

Yakın tarihte Apple Watch Ultra’yı piyasaya süren dev şirket, M serisi işlemcileri de Pro, Max ve Ultra olarak adlandırmıştı.

Asıl yenilikler iPhone 15’te

Tedarik zincirinden gelen haberler doğrultusunda Apple’ın iş ortağı TSMC, yılın sonunu gelmeden önce 3nm çip üretimine başlayacak. Bu sebeple iPhone 14’te tekrar 5nm mimaride üretilen işlemci kullanılıyor. iPhone 12’den beri Apple telefonlarında 5nm çipler kullanıyor.

İşlemcilerde nm değerinin azalması, aynı fiziksel alanda daha az güç tüketiminin yanında daha iyi pil ömrü ile daha güçlü performans anlamına geliyor. Fakat muhtemelen 3nm işlemciler, iPhone 15’te boy gösterecek.

3nm’ye geçiş ve bununla birlikte performans artışının yanı sıra, iPhone 15 Lightning değilde USB-C bağlantı noktasıyla da gelebilir.

Daha öncesinde USB-C şarj girişinin iPhone 14 serisinde kullanılacağı söylensede de bunu doğrulayacak herhangi bir gelişme olmadığını gözlemledik.

Bu nedenle birlikte iPhone 14 serisi, büyük ihtimalle Lightning girişini sunan son iPhone serisi olacak.

iphone_15

Yorum Yap