1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

iPhone 16 işlemcileri TSMC’nin 3nm sürecinde üretilecek.

iPhone 16 işlemcileri TSMC’nin 3nm sürecinde üretilecek.
iPhone 16 işlemcileri TSMC'nin 3nm sürecinde üretilecek.
0

Yüksek iPhone ve Mac satışları ile çip üreticilerinin en önemli bir müşterisi olan Apple, 3 nm süreci için TSMC ile anlaşmış durumda. Yeni gelen bilgilere göre firma, 2024 yılında satışa sunacağı tüm iPhone modellerinin hepsinde 3nm sürecinde üretilen işlemciler kullanacak.

iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modelleri farklı 3nm süreçlerinde üretilecek.

Morgan Stanley raporuna göre TSMC, 3 nm fabrikasyon sürecinde üretim düşüklüğüne gitmek zorunda kalmış. Firma, aylık 80000 levha yerine 60000 levha üretecek ve bu ürünlerinin çoğu Apple siparişlerinde kullanılacak. Daha öncede Apple’ın 3nm sürecinde üretilecek tüm çipler için TSMC ile anlaştığı belirtilmişti fakat görünüşe göre 3 nm sürecinde üretilen tüm çipler aynı verimlilikte olmayacak.
söylentilere göre iPhone 16 ve iPhone 16 Plus modellerinde kullanılacak işlemciler birinci nesil 3 nm sürecinde üretilirken iPhone 16 Pro modellerinde kullanılacak işlemciler daha verimli ikinci nesil 3nm sürecinde üretilecek. Ayrıca yeni nesil Mac cihazlarına kullanılacak M3 işlemcilerinin de ikinci nesil 3 nm sürecinde üretilmesi bekleniyor.

Yorum Yap