1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

İran, ithalatta kripto paraya geçti!

İran, ithalatta kripto paraya geçti!
İran, ithalatta kripto paraya geçti!
0

ABD’nin ekonomik yaptırımlarını aşmaya çalışan İran, ithalat için kripto para birimi kabul edeceğini duyurdu. İran’ın yeni kripto yasasıyla beraber kripto paraların önü açıldı. Böylece İranlı finans ve bankacılık sektöründeki firmalar da kripto paraları resmi olarak kabul edecek.

İran çıkardığı yeni yasa sayesinde kripto paraların önünü açtı.

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin tarafından yapılan son duyuruda, İran’ın resmi olarak kripto para birimini benimseyeceği mesajı verildi. Yeni yasa ile ithalatta kripto para birimlerini tercih edebileceklerini açıklayan Bakan, dolar ve euro’nun “ikinci planda” tutulacağını söyledi.
Ülkenin hangi sektörlerde kripto para birimlerini kullanacağı şimdilik bilinmiyor. Fakat Bakan Reza Fatemi’ye göre, yakıt ve enerji de dahil olmak üzere kripto varlıklarıyla ilgili tüm konular tasarlanmış durumda. Türkiye ile yapılan ekonomik ortaklıkların durumu da hala belirsizliğini koruyor.

İran, ithalatta kripto paraya geçti!

Kripto para birimleri, bankalar gibi geleneksel kanallar tarafından transfer edilmediği için takip edilmesi oldukça zor. Bu durum ise İran’ın ithalat yaparken işini kolaylaştıracak gibi gözüküyor, çünkü ABD kısıtlamalarına takılmayacak.

Hükümet yeni yasa ile birlikte kripto paralara güvence getirmiş olsa da, bu ülke için bir ilk değil. Bu ayın başlarında test programı kapsamında 10 milyon dolarlık ithalat, kripto para birimiyle gerçekleştirilmişti.

İran Ticareti Geliştirme Örgütü lideri Alireza Peymanpak ise yasayı hemen uygulamak istediklerini açıkladı. Peymanpak, “Kripto para birimlerinin ve akıllı sözleşmelerin kullanımı hedefteki ülkelerle dış ticarette kullanacağız” açıklamasında bulundu.

Yorum Yap