1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

James Webb, ilk kez sistemimiz dışındaki bir gezegeni görüntüledi

James Webb, ilk kez sistemimiz dışındaki bir gezegeni görüntüledi
James Webb, ilk kez sistemimiz dışındaki bir gezegeni görüntüledi
0

James Webb Uzay Teleskobu, ilk defa bir ötegezegeni doğrudan görüntüledi. Çok önemli bir olay olarak nitelendirilen çalışma, James Webb’in yeteneklerini bir defa daha bizlere gösteriyor. Başka bir yandan ötegezegenlerin doğrudan görülmesi son derece zor ve nadir gerçekleşmesi, Webb’in gelecekte bu yolda daha çok kullanılmasını ve geliştirilmesini sağlayabilir.

Güneş Sistemi’nin dışında, başka bir yıldızın yörüngesinde bulunan gezegenlere söylenen ötegezegenlerden şimdiye kadar yaklaşık 5000 adet keşfedilmiş ve doğrulanmıştır. Bu keşiflerin neredeyse hepsi, kendi yıldızlarının etrafından geçerken bize gelen ışıklarının analiz edilmesi sonucu bulunmuş durumda.
Webb’in gözlemlerinde, dört farklı filtre kullandı ve HIP 65426 b olarak isimlendirilen gezegeni fotoğrafladı. Jüpiter’den yaklaşık altı ila sekiz kat daha büyük bu gaz topu, daha çok genç 15 ila 20 milyon yaşında. Dünya’nın yaklaşık olarak 5 milyar yıl yaşında olduğunu düşünürsek bu gezegen daha ömrünün çok başlarında diyebiliriz.

james webb

Ötegezegenleri görüntülemek zor

Bir yıldızın çevresinde dönen gezegeni görüntülemek için, yıldızdan tarafından gelen ışığın bir şekilde engellenmesi gerekiyor. Çünkü yıldızın gezegenden çok parlak olması görüntülemeyi çok zorlaştırıyor. James Webb ise bu sorunun üstesinden gelmek için koronograf adında bir araca sahip. Bununla birlikte yıldızın ışığı bastırılıyor ve eline geçen görüntünün işlenmesiyle birlikte daha ince detaylı bir gezegen fotoğrafı elde ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap