1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Jandarma, yapay zeka ile insanları takip edebilen şehir kameraları kullanacak.

Jandarma, yapay zeka ile insanları takip edebilen şehir kameraları kullanacak.
Jandarma, yapay zeka ile insanları takip edebilen şehir kameraları kullanacak
0

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), şehir kameralarına yapay zeka desteği eklenmesi projesi için ASELSAN ile 1 milyar 49 milyon TL değerinde Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS (J/KGYS) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

20 ilde 1650 noktaya yapay zeka destekli kameralar kurulacak.

Yapılan anlaşmaya göre Jandarma Genel Komutanlığı yetki sahasında bulunan 20 ilin 109 ilçesindeki 1650 noktada kamera ve kayıt sistemleri yerleştirilecek. Ortalama 7 bin kamera kurulumu yapılacak. Elde edilen görüntüler kablosuz şekilde merkeze iletilecek. Kablosuz aktarım teknolojisi olarak WiMAX ve LTE bağlantıları kullanılması düşünülüyor.

Jandarma, yapay zeka ile insanları takip edebilen şehir kameraları kullanacak

Jandarma Genel Komutanlığı yetki alanında kameralardan elde edilen görüntüler, ASELSAN’ın geliştireceği yapay zeka yazılımları ile canlı olarak izlenecek. Yapay zeka, suçun işlenmesinin önlenmesi ya da işlenen suçların aydınlatılmasına etkili olacak.
Geliştirilecek yapay zeka; kameranın görüntüsünden yola çıkarak belirlenen bölgede hareket algılama, nesne tespiti, kişi bulma, eşkal tespiti, kalabalık sayımı, normal dışı hareketlerin tespiti, araç tespiti, yön tespiti özelliklerini barındıracak. Kameralara enerji sağlaması için güneş panelli direklerin kullanılması bekleniyor.
Proje kapsamında teslimatların 2023 yılında başlaması ve 2024’te yürürlüğe girmesi amaçlanıyor. Projenin toplam bedeli 1 milyar 49 milyon TL olarak duyuruldu.

ASELSAN daha önce SSB ile imzaladığı bir başka bir sözleşme ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Kent Güvenliği Yönetim Sistemleri ve Plaka Tanıma Sistemi Projesi (KGYS ve PTS) teslimatı yaptı. Bu sistem sayesinde şehir kameralarına yapay zekanın da desteği ile plaka, nesne ve hareket takibi teknolojisi eklendi.

Yorum Yap