1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Karbondioksiti Yakıta Dönüştüren Teknoloji Geliştirildi: İklim Değişikliğine Karşı Mücadeleye Katkı Sağlayabilir.

Karbondioksiti Yakıta Dönüştüren Teknoloji Geliştirildi: İklim Değişikliğine Karşı Mücadeleye Katkı Sağlayabilir.
Karbondioksiti Yakıta Dönüştüren Teknoloji Geliştirildi: İklim Değişikliğine Karşı Mücadeleye Katkı Sağlayabilir
0

Kanada’da bulunan araştırmacılar, iklim değişiklikleri ile mücadeleye katkıda bulunabilecek yeni bir teknoloji geliştirmeyi başardı. Yeni sistemin, karbondioksiti düşük maliyetlerle değerli kimyasallara dönüştürebileceği açıklandı. Etkisini hızla artıran iklim değişiklikleri hem gezegenin hem de üstünde yaşayan canlıların geleceğini tehdit ediyor. Durum böyle olunca bilim insanları da bu korkunç durumu engellemenin yollarını arıyorlar.

Şimdiyse Kanada’da bulunan Waterloo Üniversitesi’nden bilim insanları, iklim değişikliği ile mücadelede çok ciddi bir fark yaratabilecek bir hamle yaptıklarını açıkladı. Çalışma bulguları, tüm Nature Energy üzerinden yayımlandı.
Zararlı karbondioksitler, endüstriyel ölçekte yakıtlara ve değerli kimyasallara dönüştürülebilir.

Karbondioksiti Yakıta Dönüştüren Teknoloji Geliştirildi: İklim Değişikliğine Karşı Mücadeleye Katkı Sağlayabilir

Araştırmalara göre bilim insanları, zararlı karbondioksiti (CO2) az masraflı şekilde yakıtlara ve değerli kimyasallara dönüştürebilecek bir teknoloji geliştirdi. Sistemin, şunda mevcut olan küçük ölçekli teknolojilerden 10 kat daha yüksek etanol, metan ve diğer gerekli maddeleri yapmak için kullanılan karbonmonoksit sağlayabildiği söylenildi.

Ayrıca sistemin, herhangi bir boyutta reaktör oluşturmada kullanılabileceği ve ekonomik bir çözüm olduğu ifade ediliyor. Araştırmacılardan Dr. Zhongwei Chen de teknoloji ile ilgili, “Bu, CO2 laboratuvar teknolojisini endüstriyel uygulamalara bağlamak için kritik bir adımdır” söylentilerini kullanıyor.

Sistem, elektrolizör olarak bilinen cihazlar yoluyla fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan karbondioksiti (CO2), su ile elektrik kullanarak karbonmonoksite (CO) dönüştürüyor. Araştırmacıların geliştirdiği elktrolizörler, yeni elektrotlara ve CO2 ile doyurulmuş, bir elektrokimyasal reaksiyonlar yoluyla karbonmonoksite dönüşümü sağlamak için cihazlara akan yeni bir sıvı bazlı elektrolite sahip. Bu cihazlar , herhangi bir boyuttaki reaktörlerde kullanılabilecek büyüklükte olduğu da ifade ediliyor.

Uzmanlar, yeni teknoloji ile iklim değişikliği konusunda önemli bir adım atılabileceğini söylüyor. Chen de teknolojinin potansiyelinin onu heyecanlandırdığını, emisyonları azaltarak gerçekten bir fark yaratmaya ve bunu uygun maliyetli yapmaya odaklanmaları gerektiğini açıklıyor. Araştırmacılar, teknolojinin kullanılacağı reaktörlerde yenilenebilir enerji kullanarak çevresel katkılarını çoğaltmayı istediklerini de ekliyor.

Yorum Yap