1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Kripto para dünyası yerle bir oldu: Binance-FTX kavgası.

Kripto para dünyası yerle bir oldu: Binance-FTX kavgası.
Kripto para dünyası yerle bir oldu: Binance-FTX kavgası.
0

Geçtiğimiz günlerde lobicilik konusunda Binance ve FTX borsası arasında çıkan kıvılcım yangını körükledi. FTX borsasının coini FTT yüzde 85 çakılırken kripto para piyasası dibi boyladı.

Binance ve FTX kavgası.

Binance patronu Changpeng Zhao’nun FTX borsası patronunu ABD’de karşı lobi yapmakla suçlayarak elindeki FTT tokenleri satacağını açıklaması ile başlayan kıvılcım piyasayı kül etti.
CZ’nin 560 milyon dolar değerindeki FTT varlığını satacağını söylemesi ile FTX borsasını panikletti. Zaten sabıkalı olan Sam Bankman Fried, nakit bulabilmek için önce elindeki SOL birikimini sattı sonra SOL düşüşe geçti. Sonrasında Bitget borsasında bulunan BIT varlıklarını sattı ki anlaşmaya göre bunları 3 yıl boyunca satmaması gerekiyordu. Bitget borsası karşılık olarak elindeki FTT varlıklarını satacağını söyleyince işler baya karıştı.

Bu süreçte Bitcoin 19 bin dolar sınırına, FTT ise 13$ sınırına kadar geldi. Sonunda FTX borsası pes etti ve Binance çatısı altında birleşeceğini açıkladı. Bu haberle Bitcoin fiyatı 20700$ sınırına çıktı ve FTT coin de 22$ seviyelerine geri çıktı. Tam bu esnada Coinbase borsası sunucularının sıkıntı yaşadığı haberi geldi.

Zaten kırılgan olan piyasa bu kadar çok iniş çıkışa dayanamadı ve Bitcoin kendisini 17100 dolarda buldu. FTT ise 2.5$ seviyesine kadar düştü. Hali hazırda olan Bitcoin 18000$ barajını aşmaya çalışıyor ve FTT de 5$ üzerinde kalmaya çalışıyor. Binance ve FTX patronlarının el ele tüm piyasayı yerle bir ettiğini iddia eden binlerce yatırımcı sosyal medya üzerinde ateş püskürüyor fakat yine ocaklar karardı.

Yorum Yap