1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Kripto para dünyasına şok haber: Binance, FTX yi almaktan vazgeçti.

Kripto para dünyasına şok haber: Binance, FTX yi almaktan vazgeçti.
Kripto para dünyasına şok haber: Binance, FTX yi almaktan vazgeçti.
0

Geçtiğimiz haftlarda yaşanan LUNA skandalının ardından kripto para dünyası şimdi de FTX skandalı ile sallanıyor. Olmayan kripto paraları var gibi göstererek borçlanan FTX borsası ve sahibi Sam Bankman-Fried bir diğer darbe de Binance borsasından yedi.

Binance anlaşmayı bozdu.

Karşı lobi yaptığı gerekçesiyle Binance borsasının elindeki FTT varlıklarını satacağı açıklamasıyla başlayan kriz, önemli organizasyonlara sponsor olan ve kripto piyasasının dikkat çeken çocuğu olarak reklam edilen Sam Bankman-Fried’i adeta yerin dibine gömdü.
FTX borsasının olmayan varlıklarla devasa borçlanması ortaya boş bir borsa çıkardı. Binance yetkililerinin FTX defterlerinde yarım günlük bir inceleme sonrasında borsayı satın almaktan vazgeçtikleri belirtiliyor. Ayrıca SEC tarafından FTX hakkında başlatılan soruşturma da bu işin tuzu biberi oldu.

Changpeng Zhao, kripto para dünyasını krizden kurtarmak için FTX’i satın almaya karar verdiğini belirtmişti fakat işler öyle olmadı. FTX borsasının yan kuruluşu Alameda Research ve FTX Ventures web sayfalarına hali hazırda ulaşılamıyor ki bunlar da büyük borçlarla dönen girişimlerdi.

Haliyle kripto para dünyasını çok derinden etkileyen bir olay söz konusu. Bitcoin fiyatı 16 bin dolar seviyesinin altını baya bir zorlamaya başladı. FTX tokeni FTT ise 2$ altına kadar yelken açtı ki 22$ seviyesinden buraya geldi.
Diğer bir darbe ise SOL birimine oldu zira Sam Bankman-Fried likidite sağlayabilmek için elindeki SON varlıklarını sattı. Diğer bir taraftan gün içerisinde 1 milyar dolarlık kilitli SOL varlıkları açılacak. SOL da 240$ zirvesinden 10$ seviyesine inmiş bir durumda.

Yorum Yap