1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Mercedes, Rusya pazarından tamamen çekiliyor!

Mercedes, Rusya pazarından tamamen çekiliyor!
Mercedes, Rusya pazarından tamamen çekiliyor!
0

Rusya’dan çekilme kararı alan otomotiv şirketlerine Mercedes de katıldı. Savaş nedeniyle geçtiğimiz Mart ayında Rusya’da üretime ara veren şirket, bugün bir durum güncellemesi paylaşarak ülkeden tamamen çıkacağını belirtti.

Yapılan açıklamada, Mercedes-Benz Rusya’nın endüstriyel ve finansal olmak üzere yerel yan kuruluşlardaki tüm hisselerinin Avtodom adlı Rus şirkete satılacağı bildirdi. Avtodom’un Mercedes’in devrettiği fabrikayı işletmeye devam edebilmek için bir teknoloji partneri arayışında olduğu söyleniyor.

Mercedes, Rusya pazarından tamamen çekiliyor!

Daha önce Renault, Toyota, Volkswagen, ve Nissan da ülkedeki tüm varlıklarını devrederek Rusya’dan çekilme kararı almıştır. Japon üretici Nissan, yaptığı açıklamada, Rusya’daki varlıklarını 1 euro karşılığında devlete ait bir kuruluşa devrederek yaklaşık 700 milyon dolar zarar edeceğini açıklamıştır.
Mercedes ise savaştan sonra gelinen durum göz önüne alındığında Rusya’dan çekilmenin finansal açıdan şirket üzerinde önemli bir etki yaratmayacağını dile getirdi. Ayrıca şirketin kamyon üreticisi Kamaz’daki yüzde 15 hissesinin bu geçişten etkilenmeyeceği ve planlandığı gibi bu yıl içerisinde Daimler Truck’a transfer edileceği belirtildi.

Açıklanan verilere göre Mercedes bu yıl Ocak-Eylül döneminde Rusya’da 9.558 araç satışı yapıldı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 düşüş anlamına gelmekte.

Yorum Yap