1. Ana Sayfa
  2. Dijital

Meta (Facebook), Rekabet Kurumu’nun 346 milyon TL’lik ceza hakkında açıklama yaptı.

Meta (Facebook), Rekabet Kurumu’nun 346 milyon TL’lik ceza hakkında açıklama yaptı.
Meta (Facebook), Rekabet Kurumu'nun 346 milyon TL'lik ceza hakkında açıklama yaptı.
0

Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesindeki maddeler nedeniyle başlattığı soruşturmayı bugün netliğe kavuşturdu. Şirkete 346 milyon TL’lik idari para cezası kesilmesine karar verildi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram arasındaki veri paylaşımı durdurulacak.

Rekabet Kurumu, idari para cezasının yanı sıra veri paylaşımına sınırlandırma getirilmesine karar verildi. Facebook, WhatsApp ve Instagram platformlarında toplanan veriler birleştirilerek kişiselleştirilmiş reklam için kullanılıyor. Rekabet Kurumu, bu durumun haksız rekabete yol açtığını gerekçe göstererek, en geç 6 ay içerisinde üç platformdaki verilerin reklamcılık amacıyla birleştirilmesinin durdurulmasına karar verdirmiştir. Bir platformda toplanan veriler, sadece o platforma yönelik reklam hizmetleri için kullanılabilecektir.

Meta (Facebook), Rekabet Kurumu'nun 346 milyon TL'lik ceza hakkında açıklama yaptı.Meta’dan açıklama.

Meta, Rekabet Kurumu’nun söz konusu kararları hakkında açıklamalar yaptı. Meta sözcüsünün tarafımıza ilettiği açıklama şı şekilde:

“Rekabet Kurumu’nun tespitlerine katılmamaktayız. Kullanıcılarımızın gizliliğini koruyor ve insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı ve şeffaflık sunmaktayız. Konu hakkında bütün seçeneklerimizi değerlendireceğiz.”

Yorum Yap