1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Microsoft beklentilerin üzerinde kazanç elde etti.

Microsoft beklentilerin üzerinde kazanç elde etti.
Microsoft beklentilerin üzerinde kazanç elde etti
0

Global ekonomik kriz nedeniyle son iki çeyrektir teknoloji devleri kan ağlarken yılın son çeyreği ile birlikte bir kıpırdanma başlamıştı. Netflix’in ardından Microsoft da ümit verici tablolar sundu.

Microsoft beklentileri aştı.

Yapılan açıklamaya göre Microsoft’un üçüncü çeyrekte elde ettiği gelir 50.1 milyar dolar oldu ve Doların yükselişi de hesaba katılınca yıllık artış yüzde 16’ya ulaşmıştır. Faaliyet kârı 21.5 milyar dolara yükselirken net gelir ise 17.6 milyar dolara geriledi. Firma böylece analiz beklentilerinin üzerine çıktı.
Üretim ve İşletme kategorisi 16.5 milyar dolar gelir getirirken bu noktada Office abonelik ve bulut servisleri yükseliş göstermekte. Akıllı Bulut kategorisi de yüzde 20 artışla 20.3 milyar dolara ulaşmıştır. Özellikle Microsoft Cloud ve Azure gelirleri büyük artış elde etmeyi başardı.

Windows lisans ve Xbox satışları bu dönemde geriledi. Bu gerileme Kişisel Bilişim gelirlerinin 13.3 milyar dolar ile durgun seyretmesine sebep oldu. Yılın son çeyreği için ise dönemsel düşüşler nedeniyle büyük farklar beklenmemekte.

Yorum Yap