1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Microsoft, Windows 11’de reklam gösterecek yeni bir yer buldu.

Microsoft, Windows 11’de reklam gösterecek yeni bir yer buldu.
Microsoft, Windows 11'de reklam gösterecek yeni bir yer buldu.
0

Microsoft’un Windows işletim sisteminde kendi ürünlerinin tanıtımlarını yapması zaten yeni gördüğümüz birşey değil. Yazılım devi bu kez reklam gösterecek yeni bir yer bulmuş gibi gözüküyor. Bazı Windows 11 kullanıcıları Başlat menüsündeki profil kısmında OneDrive reklamı yapıldığını gördü.

Başlat Menüsündeki profil simgesine tıkladığınızda normalde Hesap ayarlarını değiştir, kilitle ve oturumu kapat seçeneklerini görülür. Microsoft buraya bir de “dosyalarını yedekle” adlı bir seçenek eklemiştir. Tahmin edebileceğiniz üzere amaç OneDrive bulut hizmetinin reklamını yapmaktır.
Reklam göstermeye hakkı var mı?

Microsoft, Windows 11'de reklam gösterecek yeni bir yer buldu.

Şirket daha önce de Windows işletim sisteminin çeşitli yerlerinde reklam göstermeyi test etmiştir. Bu tür tanıtımlar Dosya Gezgininde, sistem aramasında, widget’larda ve Edge tarayıcısında karşımıza çıkmakta. Yazılım devi bunu yaparken hem ücretsiz hem de ücretli ürünlerini yayınladı.

Microsoft’un reklam gösterme çabaları şirketin kendi ürünlerini tanıtma hakkına sahip olduğunu düşünen bir kısım kullanıcıyı rahatsız etmemekte. Ancak işletim sistemlerinin ürün ve hizmet reklamı yapmak için kullanılmaması gerektiğini ateşli şekilde savunan bir kitle de bulunuyor.

Yorum Yap