1. Ana Sayfa
  2. Girişim

Deri alternatifi kumaş üreticisi Mycel, 10 milyon dolar yatırım aldı.

Deri alternatifi kumaş üreticisi Mycel, 10 milyon dolar yatırım aldı.
Deri alternatifi kumaş üreticisi Mycel, 10 milyon dolar yatırım aldı.
0

Mycel, 2020 yılında eski Hyundai Motor çalışanları Sah, Yunggon Park ve Sungwon Kim tarafından kuruldu. Mantarların gövde kısmında bulunan beyaz ipliksi doku olarak bilinen miselyum bazlı deri ürünleri üretiyor.Mantar ve bitki bazlı malzemelerden yapılan deri alternatifi kumaş üreticisi olan Mycel 10 milyon dolar yatırım aldı. Güney Kore merkezli şirketin yatırım toplantısına Korea Development Bank, Industrial Bank of Korea, Stone Bridge, Hyundai Motor’s Zero 1 Fund, Spring Camp ve We Ventures katıldı. Şirketin değeri 40 milyon dolara kadar yükseldi. Gelen yatırımı yeni üretim merkezi açmak için kullanacağını açıkladı.

Mycel, 2020 yılında eski Hyundai Motor çalışanları Sah ve Yunggon, Sungwon Kim Park tarafından kuruldu. Mantarların gövdesinde bulunmakta olan beyaz ipliksi doku olarak tanımlanan miselyum bazlı deri ürünleri üretiyor. Bu madde selülozu parçalarına ayırarak içindeki şeker ve proteini yeniden düzenliyor. Mycel, ilerleyen senelerde ürettikleri sürdürülebilir kumaşların üretimine başlayarak pazara sunulmasını planlıyor. Bununla birlikte aynı yıl Singapur pazarına da açılmayı hedefliyor. Hali hazırda şirketin kozmetik firmalarıyla görüşmeye başladıklarını belirtti.

resim3

Deri alternatifi kumaş üreticisi Mycel, 10 milyon dolar yatırım aldı.

Yeni nesil kumaş olan vegan deri alternatifi sektörünün 2026 yılına kadar yaklaşık 2,2 milyar dolara kadar ulaşacağı tahmin ediliyor. Ünlü modacılar, modanın sürdürülebilir olma çabalarını desteklemeye devam edeceklerini ve bundan heyecan duyduklarını belirtiyorlar. Ayrıca Vegan deri alternatiflerinin potansiyeline de inandıklarını dile getiriyorlar.
Bu noktada Mycel bu alanda faaliyet göstermekte olan ve yatırımcıların dikkatini çekmeyi başaran tek şirket değil. Ocak ayında mantar bazlı deri alternatifi üreten ABD merkezli şirket MycoWorks, 125 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, 2021’de Hermès ile de ortaklık kurmuştu. Bir diğer şirket Bolt Threads ise Eylül 2021’de 1,15 milyar değerlemeyle 253 milyon dolar yatırım alarak gündeme gelmişti.

Yorum Yap