1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

NASA, 30 yıllık işlemcilerini yeniliyor!

NASA, 30 yıllık işlemcilerini yeniliyor!
NASA, 30 yıllık işlemcilerini yeniliyor!
0

NASA’nın mevcut sistemleri neredeyse 30 yıl önce geliştirilmişti. İlerleyen zamanlarda ise NASA görevleri, önemli ölçüde artan yerleşik bilgi işlem yetenekleri ve güvenilirliğe ihtiyaç duyacak. Bu yüzden NASA’nın önümüzdeki dönemdeki uzay görevleri için sistemlerinde büyük bir güncellemeye ihtiyaç duyuyor.

NASA’nın işlem hızı 100 kat hızlanacak

NASA, 30 yıllık işlemcilerini yeniliyor!

Bu alanda çalışmalarını sürdüren NASA, Microchip Technology ile anlaştı. Uzay ajansı yapılacak güncelleme ile birlikte mevcut bilgisayarlarının hesaplama kapasitesinin en az 100 katına çıkacağını belirtiyor. Microchip yüksek performanslı Uzay Uçuşu Hesaplama (HPSC) işlemcisi için çalışmalara başladı. Microchip, işlemciyi ilerleyen zamanlardaki ay ve gezegen keşif görevlerinde kullanmak amacıyla önümüzdeki üç yıl boyunca HPSC işlemcisini tasarlamak ve üretmek için çalışmalar yapacak. Microchip ve NASA aralarında bu projeyi gerçekleştirmek için 50 milyon dolarlık sözleşme imzaladılar.
NASA, işlemciler üzerinde yapılacak geliştirmeler ile birlikte büyük miktarda enerji tasarrufu sağlayacağını ve uzay görevleri için işlem verimliliğini artıracağını söyledi. Uzay ajansı, Microschip tarafından yenilenecek işlemcilerin diğer sektörler için de yararlı olabileceğini düşünüyor.

NASA, yeni teknolojinin, önemli uç bilgi işlem ihtiyaçlarına kolaylık sağladığını ve sistemin bileşenlerinde bir sorun çıkarsa operasyonlara güvenle devam edebilmek için tasarlandığını açıklıyor. Böylelikle yeni işletim sistemi dünyadaki ticari sistemler gibi önemli noktalarda da yararlı olabilir. Görünüşe göre NASA kapsamlı bir yeniliğe hazırlanıyor. Uzay ajansı böylelikle araştırmalarını eskisine göre çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilecek.

Yorum Yap