1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

NASA’ dan şekil değiştirebilen su altı robotu.

NASA’ dan şekil değiştirebilen su altı robotu.
NASA’dan şekil değiştirebilen su altı robotu
0

NASA uzmanları, gerçekleştirdiği göreve göre şekil değiştirebilen sualtı robotu tasarladı. Aquanaut olarak adlandırdıkları robot Nauticus Robotics firması ile ortaklaşa çalışmalar sonucu geliştirildi. Dalgıç robotun denizcilik sektörüne büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Parlak turuncu bir gövdeye sahip olan Aquanaut, su altındaki ulaşılması zor alanlarda görev yapmak üzere üretildi. Tamamen elektrikli olan Aquanaut çalışmaya başlamadan önce kamera ve sensörlerini açığa çıkarıyor. Kolları çeşitli aletleri kullanmasına izin veren özel pençelere sahip.

NASA’dan şekil değiştirebilen su altı robotuAquanaut hangi alanlarda görev alabilecek?

Geliştiricilere göre Aquanaut su altında gaz ve petrol çıkarmak, enerji üretimi için kullanılan açık deniz türbinleri kurmak ve ayrıca balık yetiştiriciliği için kullanılabilir. Zira balık çiftliklerindeki kafeslerin ve ağların düzenli olarak temizlenmesi ve denetlenmesi gerekiyor.

Dalgıç robot en hızlı gelişen okyanus endüstrisi olan rüzgar enerjisinde de kullanılacak. 2030 yılına kadar, dünya çapındaki şirketler yaklaşık 25.000 açık deniz türbinini kullanmayı hedefliyor. Bunların hepsi için bakım ve denetim gerektirecek. Nauticus, 2022’nin başlarında iki Aquanaut su altı robotu üretmişti. Önümüzdeki üç yıl içinde de 20 robot daha üretmeyi hedefliyor.

Yorum Yap