1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

NASA, Dünya’yı Göktaşlarından Koruyacak Sistem DART’ı Yakında Test Edecek.

NASA, Dünya’yı Göktaşlarından Koruyacak Sistem DART’ı Yakında Test Edecek.
NASA, Dünya’yı Göktaşlarından Koruyacak Sistem DART'ı Yakında Test Edecek.
0

NASA, uzun zamandır merak konusu gezegen savunma sistemini test etmeye hazırlanıyor. Bu sistemin amacı ise uzayda gezen başıboş göktaşlarını saptırarak gezegenimizi korumak.

Uzaydan gelen başıboş bir göktaşı dinozorların sonunu getirmişti. Çarpmanın etkisiyle dev bir krater oluşmuş, çarpmayı takip eden olaylar da dinozorların sonunun gelmesine neden olmuştu. Benzer bir olayı insanların da yaşamaması için planlar bulunuyor.
Bu planlardan biri de NASA’nın DART isimli Çift Asteroid Yeniden Yönlendirme Testi görevi. Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi gözüken bu projenin, Eylül ayında testleri başlayacak. Bu amaçla “vurulacak” asteroid de belirlenmiş durumda.

NASA, Dünya’yı Göktaşlarından Koruyacak Sistem DART'ı Yakında Test Edecek.

Nişan al, hazır, ateş!

DART görevinin gerektiği zaman çalışacağından emin olmak isteyen NASA, bu amaçla ilk denemeyi Dimorphos adlı göktaşı üzerinde gerçekleştiricek. Bu göktaşı, NASA’dan gelen açıklamaya göre “Dünya’ya karşı hiçbir tehdit oluşturmuyor.” Hatta bu ibareyi NASA’nın neredeyse tüm pazarlama ürünlerinde de görmekteyiz.

Aslında DART ismindeki D harfiyle gösterilmekte olan Double (Çift) sözcüğü, sırf sistemin ismi dart olsun diye eklenmiş bir şey değil. Sistem aynı anda iki araç birden ateşleyebiliyor. Bu iki araçlı sistem sayesinde göktaşlarının saptırılması sağlanıyor. İlk denemede ise aslında Dimorphos ve onun yanında yer alan Didymos göktaşları vurulacak. Bu iki asteroid bir ikili sistem oluşturuyor. Böylece sistem farklı hedeflerle denenecek.
NASA yetkililerine göre çarpışma saatte 23 bin kilometreden daha hızlı olacak.

Öte yandan bu çarpışmada aklınıza Armageddon filmi gelmesin, gök cismi yok olmayacak, sadece doğrultusu değiştirilecek. Sürecin ne kadar başarılı olduğunu anlamak için yer teleskopları ile yapılacak olan ölçümler gösterecek. NASA araştırmacılarına göre bu çalışma, ileride geliştirilecek bu tarz sistemler için de önemli veriler sağlayacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap