1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

NASA, SpaceX ile olan ortaklığını güçlendiriyor.

NASA, SpaceX ile olan ortaklığını güçlendiriyor.
NASA, SpaceX ile olan ortaklığını güçlendiriyor
0

NASA’yı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyan tek ABD merkezli firma olan SpaceX, bir süre daha rakipsiz olacak gibi duruyor. NASA’nın yaptığı açıklamaya göre halihazırda yapılan ortak görevlere beş yeni astronotlu uçuş daha eklenecek.

NASA, basına yaptığı açıklamada SpaceX ile olan ortaklıklarını toplamda 14 uçuşa çıkarmaya karar verdi. Sonuç olarak SpaceX ile birlikte halihazırda olan anlaşmaya 5 yeni uçuş daha artmış oldu. Bu uçuşların yapılması için belirlenen bütçe ise 1.44 milyar dolar. SpaceX ile NASA arasındaki Ticari Mürettebat Programı (CCtCap) sözleşmesi ise toplamda 4.93 milyar dolara kadar ulaşacak. Beraber yapılacak olan ISS görevleri ise 2030’a kadar uzayacak.




SpaceX, Kasım 2020’de mürettebat taşımacılığı için gerekli olan sertifikayı NASA tarafından almıştı. Şirketin ajans için dördüncü mürettebat rotasyon görevi olan Crew-4, şu anda uzay istasyonunda yörüngede duruyor. Görevlerin bir parçası olarak, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı ve Falcon 9 roketi, önem derecesi yüksekkargo ile beraber dört astronotu uzay istasyonuna ulaştıracak.

NASA, SpaceX ile olan ortaklığını güçlendiriyor

Rakip Boeing zorlanıyor.

SpaceX şu anda NASA için uzaya astronot gönderen tek şirket olsa da ajans, yalnız bu firmaya bağlı kalmak istemiyor. Boeing ile de ortaklığı bulunan NASA, şirketin Starliner kapsüllerini kullanmayı amaçlıyor. Diğer yandan Boeing’in Starliner araçlarında yaşanan pek çok gecikme, planların ve programların aksamasına dolayısıyla da SpaceX’in elinin güçlenmesine sebep oldu. Boeing ve NASA’nın astronotlu ilk uçuşlarının ise 2023’te yapılması bekleniyor.

Yorum Yap