1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Nvidia, DLSS 3 teknolojisini açıkladı: Oyunlardaki FPS değeri dört kata kadar artacak!

Nvidia, DLSS 3 teknolojisini açıkladı: Oyunlardaki FPS değeri dört kata kadar artacak!
Nvidia, DLSS 3 teknolojisini açıkladı: Oyunlardaki FPS değeri dört kata kadar artacak!
0

RTX 4090 ve RTX 4080 kartlarının bugünkü tanımı esnasında Nvidia, Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) teknolojisinin yeni sürümünü de duyurdu. Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang, DLSS 3’ün performansı dört kata kadar artırabileceğini açıkladı.

GeForce RTX 40 Serisi GPU’lardaki yeni dördüncü nesil sensör çekirdekleri ve Optik Akış Hızlandırıcısı ile daha çok güçlendirilen DLSS 3, oyun ve uyumlu programlarda en az kalite kaybıyla daha fazla kare hızı (FPS) elde etmeyi mümkün kılıyor. Nvidia şu anlık 35 oyun ve uygulamanın DLSS 3 desteğine sahip olduğunu ve ilkinin Ekim ayında çıkacağını duyurdu.

Nvidia, DLSS 3 teknolojisini açıkladı: Oyunlardaki FPS değeri dört kata kadar artacakDLSS 3, oyun performansını katlayacak.

DLSS 3 halihazırda bulunan DLSS 2’ye göre çok daha fazla performans sağlıyor. Cyberpunk 2077 üzerinde gerçekleştirilen testlerde bu durum açıkça görülebiliyor. Normal şartlarda DLSS’in kapalı olduğu an 30 FPS’in altında değerler alan sistem, DLSS 2 ile birlikte 60 FPS seviyelerine kadar yükseldi. DLSS 3 ile ise ortalama 100 FPS seviyesinde kare hızları elde ediliyor.

DLSS, Nvidia ekran kartlarını destekleyen oyunlarda daha fazla performans değeri elde etmek için tasarlanan bir teknoloji. Dolayısıyla bu teknolojiyle beraber aynı çözünürlükte daha fazla performans ya da daha yüksek çözünürlükte minimum performans kaybı sunuluyor. DLSS, oyunları ilk önce daha düşük çözünürlükte çalıştırıyor ve makine öğrenimi temelli yapay zeka teknolojileriyle görüntüleri minimum kayıp ile daha yüksek çözünürlüğe çıkarılıyor.

Nvidia, DLSS 3 teknolojisini açıkladı: Oyunlardaki FPS değeri dört kata kadar artacak

Nvidia’ya göre DLSS 3, yalnız GPU temelli performans artışı değil aynı zamanda CPU temelli de performans artışı da sunuyor. Şirkete göre CPU performansına bağlı oyunlar kare hızlarında yüzde 100’e kadar artış sağlanabilecek. Bununla birlikte gecikmeyi azaltmak için Nvidia Reflex desteği de teknolojiye entegre edilmiş durumda. Ek olarak firma, DLSS’in oyunun bir karesindeki sekiz pikselden yedisini oluşturabileceğini ve bunun da performansta büyük bir artışa neden olabileceğinin altını çiziyor.

DLSS 3 yalnızca RTX 40 serisinde çalışacak.

Nvidia tarafından yapılan duyuruda DLSS 3’ün sadece yeni RTX 40 serisi yani şimdilik RTX 4090 ve RTX 4080 kartlarında çalışacağı açıkladı. Bunun nedeni olarak ise yeni sensör çekirdekleri ve Optik Akış Hızlandırıcısı olarak biliniyor. Dolayısıyla RTX 30, RTX 20 ve daha eski Nvidia ekran kartları DLSS 3’ü desteklemeyecek.

Yorum Yap