1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Qualcomm doğruladı: iPhone 15, Apple’ın kendi modemini artık kullanmayacak.Qualcomm doğruladı: iPhone 15, Apple’ın kendi modemini artık kullanmayacak.

Qualcomm doğruladı: iPhone 15, Apple’ın kendi modemini artık kullanmayacak.Qualcomm doğruladı: iPhone 15, Apple’ın kendi modemini artık kullanmayacak.
Qualcomm doğruladı: iPhone 15, Apple'ın kendi modemini artık kullanmayacak.Qualcomm doğruladı: iPhone 15, Apple'ın kendi modemini artık kullanmayacak.
0

Apple, 2023 iPhone 15 serisi için Qualcomm’dan modem çipleri almaya devam ediyor. Şirket, Apple cihazları için modem yongalarının büyük çoğunluğunu sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.

Qualcomm, Apple’ın modem tedarikçisi olmaya devam edecek.
Apple, kendi modem teknolojisini geliştirerek Qualcomm olan bağımlılığını azaltmak için çalışıyor fakat Apple çipleri 2023 etkinliğine yetişmeyecek gibi görünüyor. Apple’ın kendi modem çipini iPhone’lar ve diğer cihazlarda kullanıma hazır hale getirmesi epey bir zaman alacak. Apple analisti Kuo da Haziran 2022’de Apple’ın 5G modem çipi üzerindeki çalışmasının başarısız olduğunu ve Qualcomm’un 2023 iPhone serisi için Apple’ın modem tedarikçisi olarak kalacağını açıklamıştı.

Apple, 2019 yılında 1 milyar dolara Intel’in akıllı telefon modem bölümünü satın aldı. Apple, satın alma ile 17.000’den fazla patent, 2200’den fazla Intel çalışanından oluşan portföy kazandı. Ama Qualcomm ve Apple, patent telif ücretlerine ilişkin mahkemelik oldu, sonunda da 2025’te sona erecek 6 yıllık bir anlaşmaya vardılar.

Yorum Yap