1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Rivian ve Mercedes’in elektrikli araç ortaklığı 3 ay sürdü.

Rivian ve Mercedes’in elektrikli araç ortaklığı 3 ay sürdü.
Rivian ve Mercedes'in elektrikli araç ortaklığı 3 ay sürdü.
0

Bundan birkaç ay önce Mercedes ve Rivian, Avrupa’da elektrikli minibüs ve kamyonet üretimi için ortaklığa girişmiştir. Şimdi bu duyurudan sadece üç ay sonra Rivian, kendi işine konsantre olmak için bu planları durdurduklarını ve “Bu noktada, mevcut ticari işimizin yanı sıra tüketici işimize odaklanmaya inanmaktayız.” açıklamalarını yaptı.

Rivian ve Mercedes ortaklığı kısa sürdü.

Şirket, “artık Mercedes-Benz ile olan mutabakat zaptını takip etmeyeceğini” belirtti, ancak ayrılık dostane görünüyor ve potansiyel olarak kalıcı olmayacaktır. Mercedes-Benz’in yöneticilerinden Mathias Geisen gerçekleştirdiği açıklamada, “Aynı stratejik tutkuyu paylaştığımız için gelecekte Rivian’daki ekiple stratejik fırsatları keşfetmek bir seçenek olmaya devam etmekte” diye belirtti.

Rivian ve Mercedes'in elektrikli araç ortaklığı 3 ay sürdü.

Rivian halihazırda en iyi elektrikli araç girişimlerinden biri olsa da finansal anlamda istediği noktanın uzağında bulunmakta. Bilindiği üzere şirket maliyetleri azaltmak için işgücünün yaklaşık yüzde 6’sını işten çıkaracağını duyurmuştur. Firma aynı zamanda araçlarının da fiyatını yükselteceğini kamuoyuna açıklamıştır.
Diğer elektrikli otomobil girişimleri de bu yıl enflasyon, daha yüksek faiz oranları ve tedarik gibi diğer sorunlar nedeniyle sorunlarla karşılaştır. Örneğin Arrival, nakit sıkıntısı nedeniyle elektrikli otobüs ve araba projelerini askıya almak zorunda kalmıştır. Benzer şekilde Faraday Future, nakit akışı sorunları nedeniyle ilk EV’si olan FF91’in lansman tarihini ertelemiştir.

Yorum Yap