1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

RTÜK’ten Spotify ve Netflix’e ceza!

RTÜK’ten Spotify ve Netflix’e ceza!
RTÜK'ten Spotify ve Netflix'e ceza!
0

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), radyo ve televizyonların yanı sıra dijital platformlara da ceza kesmeye devam ediyor. Bu defa Spotify ve Netflix’e idari yaptırım uygulandı.

RTÜK’ten Netflix’e yaptırım.

RTÜK, Netflix özel yapımı Jurassic World Kretase Kampı animasyon dizinin 5. sezon 9. bölümünde iki kadın karakterin öpüşme sahnesi olduğundan dolayı Netflix’e idari yaptırım uyguladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, RTÜK’e dilekçe vererek diziyi şikayette bulunmuştu.
RTÜK, Netflix’e neden ceza kesti?

RÜTK, yapılan açıklamada Netflix’in diziyi 18 yaş ve üzeri sembolüyle yayınlamasına rağmen “Ailece İzlenebilecek Diziler” etiketini kullanmasından dolayı izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, çocukların kendi yaş grubuna uygun olmayan yapıma maruz kalmalarına neden olabileceğini açıkladı. RTÜK, Netflix’in “Yayın hizmetleri toplumun manevi ve milli değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” kuralını ihlal ettiğini açıkladı.

RTÜK'ten Spotify ve Netflix'e ceza!

Spotify’daki bazı içerikler yayından kaldırılacak.

RTÜK’ün diğer yaptırımı ise Spotify platformuna uygulandı. Spotify’da yer alan bazı çalma listeleri isimlerinin ve podcast içeriklerinin tehlikeli olduğu açıklandı. Milli ve manevi değerlere hakaret, aşağılama, iftira ve FETÖ propagandası yapan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren içeriklerin Spotify’dan temizlenmesine karar verildi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap