1. Ana Sayfa
  2. İş Dünyası

Samsung 3nm verimliliği: yüzde 20.

Samsung 3nm verimliliği: yüzde 20.
Samsung 3nm verimliliği: yüzde 20.
0

Önemli yatırımlar yaparak 3nm sürecine rakibinden önce geçen TSMC’yi stratejisini yeniden gözden geçirmek zorunda bırakan Samsung kapalı kapılar ardında çok zor günler yaşıyor. 3nm sürecinde verimlilik baya düşük.

Samsung’un çok yolu var.

Birden fazla nano bağlantı noktasını yan yana değil istifleme şeklinde dizerek daha verimli bir üretim sunan GIDA teknolojisinde, Samsung ilk 3 nm geçişini tamamlayan firma olmuştu. Ne var ki istediği verimliliği yakalayamadı.
Firmaya yakın kaynaklara göre 3 nm sürecinde verimlilik sadece yüzde 20 civarında kaldı. Elektrostatik boşaltım ya da ESD sorunu verimliliği düşürüyor. Samsung bu sebeple Silicon Frontline Technology adındaki bir girişimle ortaklığa gitti. Bu girişim özellikle ESD koruma teknolojileri ile plaka üretim verimliliğin dahada arttırıyor.

Samsung ilk 3 nm üretimini bazı madenci yongalarında kullandı ancak şu anda herhangi bir sipariş almıyor. Qualcomm’un 3nm için yeniden Samsung ile çalışacağı gündeme gelmişti ama sorunlar giderilemezse Qualcomm dahil diğer müşteriler de TSMC ye geçiş yapabilir

 

Yorum Yap