1. Ana Sayfa
  2. Yatırım

Sharz.net, 40 milyon TL yatırımla yeni şarj istasyonları kuracak !

Sharz.net, 40 milyon TL yatırımla yeni şarj istasyonları kuracak !
0

İlk şarj istasyonunu 4 sene önce kuran ve şu an Türkiye’de  toplam 461 istasyonla hizmet veren Sharz.net, yapacağı yeni yatırımlar ile istasyon sayısını 2023 yılı sonuna kadar 1000 adete yükseltecek.

Ülkemizde elektrikli araç kullanımının çoğalması için gerekli olan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 461 istasyon noktasıyla Türkiye’nin en yaygın şarj ağlarından birisine sahip olan Sharz.net, bu konuda yeni bir yatırım yapmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Sharznet-IPACE2-450x600

4 sene önce şarj istasyonu için ilk adımını atan ve bugüne kadar 20 Milyon TL’lik yatırım yapan Sharz.net, istasyon altyapılarını ve ağlarını geliştireceklerini açıkladı. Konuyla ilgili konuşan Sharz.net şirketinin Genel Koordinatörü Ece Şengönül şu ifadelere yer verdi:
“Elektrikli araçlar konusunda halen ülke olarak kat edeceğimiz daha çok yol var ve bu pazarda, global çapta önde gelen ülkelerden birinin de Türkiye olması adına canı gönülden çalışıyoruz. Bugün 461 adet olan şarj istasyonu sayımızı, 40 Milyon TL yatırım bedeliyle, 2023 yılının sonuna kadar 1000 adete ulaştırma kararı aldık. Kurulacak olan ek 600 istasyondan 50’si DC (Hızlı şarj istasyonu) olacak.”

“2030 yılına kadar istasyon sayısı 20 bine ulaşacak”

Bugün İngiltere’de halka açık 20 bin şarj istasyonu olduğuna söyleyen Şengönül, “Bu sayı Türkiye’de şu an ortalama 4 bin dolaylarında ve yüzde 10’unu Sharz.net oluşturuyor. 2030’a kadarsa istasyon sayımız minimum 20 bine ulaşacağını söyleyebilirim. Ancak en önemli olan husus, ülkemizin elektrik üretiminde olan dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak adına doğal kaynaklarımızdan yararlanmak ve kendi elektriğimizi üretmek. Normal olarak elektrikli araç sayısı arttıkça elektrik tüketimi de artacak. Artık yeni kaynaklara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Yorum Yap