1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

SK Hynix, dünyanın ilk ve tek 1 anm 8.5 Gbps LPDDR5x belleklerini duyurdu.

SK Hynix, dünyanın ilk ve tek 1 anm 8.5 Gbps LPDDR5x belleklerini duyurdu.
SK Hynix, dünyanın ilk ve tek 1 anm 8.5 Gbps LPDDR5x belleklerini duyurdu.
0

Yarı iletken teknolojileri alanında kıyasıya rekabet sürdürüyor. Bu alanda öncü firmalardan olan SK Hynix, kısa bir süre önce yeni LPDDR5x belleklerini duyurdu. Yeni bellekler enerji verimliliğinde ciddi kazanımlar sunarken aynı zamandada performans açısından da oldukça iddialı görünüyor.

Verimlilikte yüzde 25 iyileşme var.

SK Hynix, yaptığı basın açıklamasında HKMG (High-K Metal Gate) işlemine sahip dünyanın ilk mobil DRAMı olan LPDDR5x’i geliştirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre yeni belleklerin, önceki nesle kıyasla güç tüketiminde yüzde 25 daha verimli olduğu aktarılıyor. Bir diğer yandan bu bellekler, JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) tarafından belirlenen 1,01 V ile 1,12 V arasındaki ultra düşük voltaj aralığında çalıştığı için LPDDR5x sektöründe en yüksek enerji verimliliğine sahip.
LPDDR5x (Low Power Double Data Rate 5X) DRAM yongalar adından da anlaşılacağı üzere tamamıyla düşük güç tüketimine odaklı bellekler. Dolayısıyla LPDDR5x bellekler mobil cihazlar için geliştiriliyor. Enerji tüketimi ne kadar düşük olursa, cihazın pil ömrü de dolayısıyla o kadar yüksek oluyor.

Ek olarak, mevcut LPDDR5X, önceki nesle göre yüzde 33 daha çok yüksek olan 8,5 Gbps çalışma hızına sahip. Dolayısıyla sadece mobil cihazlar değil otomotiv sektörü için de bu belleklerin önem derecesi oldukça yüksek. Bu arada, SK Hynix İn 1 anm olarak adlandırdığı üretim süreci esasında dördüncü nesil 10nm işlem tekniği olarak ifade edilebilir. Ek olarakta, Samsung’da 8.5Gbps hıza sahip LPDDR5x çözümlerini tanıtmıştı. SK Hynix, Samsung’tan farklı olarak kendi belleklerindeki HKMG teknolojisini entegre ederek transistör verimliliğini artırmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap