1. Ana Sayfa
  2. Dijital

Solana ve Google’dan önemli işbirliği.

Solana ve Google’dan önemli işbirliği.
Solana ve Google’dan önemli işbirliği.
0

Geçtiğimiz haftalarda bulut hizmetlerinin kripto para ile ödenmesi için Coinbase ile işbirliği yapan Google bu kez Solana ile ortaklığa giriyor. Google Blok Zinciri Nod Motoru yeni ortaklığın merkezinde yer almakta.

Google’dan Solana hamlesi.

Google geçtiğimiz ay Blok Zinciri Nod Motoru adında yeni bir bulut tabanlı hizmet duyurdu. Bu hizmet sanal bir bulut duvarı arkasında aktarımları yönetme, akıllı kontratlar kurma, blok zinciri verilerini doğrudan Google Cloud üzerinden okuma veya yazma gibi özellikler sunmakta.

Solana ve Google’dan önemli işbirliği.

Nod motorunun ilk ortağı aslında Ethereum blok zinciri olmuştur. Nod kurarak blok zinciri ile senkronizasyonunu sağlamak hassas bir konu ve Google Cloud tek bir operasyonla bunu sağlayarak potansiyelini göstermiştir.
Solana bu açıdan ikinci ortak oldu 2023 yılı ile birlikte Google Cloud artık Solana ağında blok üreten ve onaylayan bir nod haline gelecektir. Google Cloud kullanıcıları bu sayede kendi nod birimlerini oluşturabilir. Ayrıca Google’ın BigQuery bulut indeksinde Solana aktarım verilerini de görmek mümkün olacaktır. Solana haricinde Hedera Hashgraph ve Dapper Labs ağları da yakın dönemde Google Cloud ile entegrasyon sağlayacaktır.

Yorum Yap