1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Sony, açıkladı: PlayStation 5 satışları beklentinin altında.

Sony, açıkladı: PlayStation 5 satışları beklentinin altında.
Sony, açıkladı: PlayStation 5 satışları beklentinin altında.
0

Sony, ikinci çeyrekte tam 3.3 milyon adet PlayStation 5 sattı. Geçen senenin aynı dönemine kıyasla satışların aynı oranda olduğu ve PS5’in tanıtımından bu yana 25 milyon adet sattığını görülüyoruz. fakat bu, beklentilerin çok altında. Şirket, 2022 mali yılı için 18 milyon PlayStation 5 satmayı hedefliyordu ama satışlar şu anda 5.7 milyonda.
Sony, bu yılın başına PlayStation 5’in fiyatını artırarak gelirini geçen yıla kıyasla %12 oranında artırdı ve 4.92 milyar dolara yükseltti. Ancak, şirketin yakın zamanda Bungie Yi satın alması ve oyun geliştiricilerinin maliyetlerinin artması sebebiyle kârı %49 oranında düştü.

Üçüncü parti oyunlar iyi satmadı.

Sony’nin oyun ve ağ hizmetleri bölümü için de -üçüncü parti oyunların beklenenden düşük satılması sebebiyle- beklentiler %12 oranında aşağı çekildi. Oyundaki düşüşlere rağmen şirket, müzik ve görüntüleme alanında yüksek performans gösterdiğinden genel kârını %8 oranında artırmayı başardı; yani 2.32 milyar dolara yükseltti.
Aylık aktif kullanıcı sayısında büyük düşüş.

Yazılım satışları bu çeyrekte 62.5 milyon adede kadar yükseldi. Üç aylık bir süreçte oyun satışlarının %63’ünü dijital yazılım oluşturdu. PlayStation Plus abonelerinin ve PlayStation Network’ün aylık aktif kullanıcısı sayısında da baya azalma oldu. Yenilenen servis sunulduğundan bu güne Sony, yaklaşık 2 milyon PlayStation Plus kullanıcısını kaybetti. Abone sayısındaki düşüşe rağmen, PS Plus ve reklam gelirlerini içeren Sony’nin ağ hizmetleri bölümünde gelir %10 oranında yükseldi. Bunlada PS Plus abonelik fiyatlarının artırılmasının payı büyük.

Hedef 23 milyon PS5 satışı

Sony, Nisan 2023’te başlayacak olan bir sonraki mali yılda 23 milyon PS5 konsolu satmayı hedeflediğini açıkladı. Şirket, Mayıs ayında yaptığı açıklamada Mart 2022’de sona eren mali yılda 11.5 milyon PlayStation 5 sattığını, parça sıkıntısından kaynaklı 14.8 milyon konsol satış hedefini yakalayamadıklarını belirtmişti.

Yorum Yap