1. Ana Sayfa
  2. İş Dünyası

Sunlit Sea’nın devrim niteliğindeki yüzer deniz panelleri.

Sunlit Sea’nın devrim niteliğindeki yüzer deniz panelleri.
Sunlit Sea’nın devrim niteliğinde yüzer deniz panelleri.
0

Norveç merkezli startup Sunlit Sea, üretmiş olduğu yüzer güneş panelleriyle diğerler güneş panellerinden farklılaşıyor. Benzer çözümler, güneş panellerinin suyun üzerinde durabilmesi için ayrı bir yüzdürücü sistemine gerek duyarken, Sunlit Sea’nın sistemi buna gerek duymuyor. Bu sistem, kurulum ve maliyet açısından ciddi bir tasarruf yaratabilir.
Sunlit Sea, yüzer güneş panellerini, soğuk preslenmiş alüminyumdan üretilen bir plakanın üst yüzeyine yapıştırıyor. Bu preslenmiş alüminyum plaka aynı zamanda şamandıran görevi yapıyor. Diğer yandan plakanın yüzeyinde oluşturulan bölmeler sayesinde deniz suyu kullanılarak soğutma işlemi ücretsiz yapılmış oluyor. Plaka üzerine yerleştirilen güneş panelleri, bir buçuk metrekare boyutunda ve 537W güç çıkışına sahip PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) teknolojisini kullanıyor. Bu hücre teknolojisi sayesinde oluşturulan paneller %22.7 güç dönüştürme verimliliğine sahipler.

Sunlit Sea

Sunlit Sea’nın devrim niteliğinde yüzer deniz panelleri.

Kurulumu çok kolay

Yüzer güneş panellerinin kurulumunda Sunlit Sea, alışık olmadığımız bir yol tercih etmiş. Tek bir panel etrafından farklı bağlantı noktaları yer alıyor ve bu şekilde modüler bir kurulum mümkün oluyor. Diğer yandan Sunlit Sea, panelleri şerit biçiminde önceden monte edip gönderiyor. Oluşturulan tek bir şeritte 14 yüzer güneş paneli bulunuyor ve bu panellerin toplam ağırlığı 840 kg’a ulaşıyor. Ürünün minimum 25 yıl garanti süresine sahip olduğu belirtiliyor.
Firmaya göre birbirine bağlanan bu panel sistemi, güçlü bağlantı sayesinde dalgalara ve güçlü rüzgarlara karşı dirençli bir yapı oluşturuyor. Sunlit Sea CEO’su Per Lindberg, kendi çözümleri olan azaltılmış panel bozulması, soğutma ve üretim bandında montaj nedeniyle hızlı bir dağıtım ve kurulum sunduğunu belirtiyor.

Sunlit Sea

Sunlit Sea’nın devrim niteliğinde yüzer deniz panelleri.

Yorum Yap