1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Tesla rekor gelir elde etti ancak beklentilerin altında kaldı.

Tesla rekor gelir elde etti ancak beklentilerin altında kaldı.
Tesla rekor gelir elde etti ancak beklentilerin altında kaldı.
0

S&P 500 endeksinin yaklaşık yüzde 4’ünü temsil eden Tesla’nın kazanç raporlarını bu açıdan merakla bekliyordu. Kısa süre önce yayınlanan raporlar rekor gelirlere işaret ederken analiz uzmanları tatmin olmadı.

Tesla’dan rekor gelir.

Yılın üçüncü çeyrek raporlarına göre Tesla toplamda 365 932 araç üretirken sadece 343 830 araç teslim etti. Geçen sene aynı dönemde pandemi nedeniyle firma 250 bin araç üretimi seviyesine kadar inmişti. Gelirler de baya bir düşmüştü. Bu bakımdan yıl bazında yüzde 42 civarında artış elde edildi.
Firmanın toplam geliri 21.45 milyar dolarken yüzde 56 civarında artış gösterdi. Otomobil gelirleri 18.69 milyar dolar ile yüzde 55 artarken enerji birimi 1.12 milyar dolar gelir elde etti. Kredi bölümüyle 1.5 milyar dolar civarında gelire ulaştı.

Net bir gelir tarafında 3.33 milyar dolar ile yüzde 100 civarında artış gören Tesla kâr marjını ise yüzde 27.9 seviyesinde tuttu. Yine de Wall Street beklentilerinin altında kaldığı için hisseler anlık yüzde 5 değer kaybederek sonrasında yeniden eski seviyesine geldi.

Yorum Yap