1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Tinder’ın Kurucusu, Ruh Halimizi Gösteren Yüzük Geliştiriyor.

Tinder’ın Kurucusu, Ruh Halimizi Gösteren Yüzük Geliştiriyor.
Tinder'ın Kurucusu, Ruh Halimizi Gösteren Yüzük Geliştiriyor.
0

Yürüyüşten uykuya kadar kullanıcıların yapacakları her şeyi takip edebilecek akıllı cihazlara bir yenisi daha ekleniyor. Fakat bu seferki akıllı cihaz bir yüzük ve yüzüğü üretecek olan şirketin dediğine göre kullanıcılar ruh halini ve stres seviyesini bu yüzük sayesinde sürekli takip edebilecek.

Gün içerisinde attığımız adımdan gece ne kadar uyuduğumuza kadar yaptığımız çeşitli aktiviteleri sürekli takip edebileceğimiz pek çok akıllı cihaz var. Zaman ilerledikçe daha da gelişen ve hayatımızın bir parçası olan bu akıllı cihazlar her ne kadar tedirgin edici olsalar da hayatımızı daha da kolaylaştırıyor. Kullanıcıların fiziki durumunu görebilmelerine yarayan bu akıllı cihazları geliştiren şirketler, güncel olarak olarak ruh halinin de görülebileceği teknolojiler geliştiriyor.
Geçtiğimiz yıl Ninu adlı bir şirket, yapay zekâ teknolojisi ile çalışan ve ruh haline göre özelleştirilebilir bir akıllı parfüm geliştirmişti. Geçtiğimiz günlerde de dünyaca ünlü futbol kulübü olan Manchester City, Cisco ile tribündeki taraftarların nasıl hissettiğini takip edebilecekleri bir akıllı atkı geliştirmeye başlamıştı. Şimdi ise Tinder’ın kurucusu Sean Rad’in ortağı olduğu bir girişim, kişilerin ruh halini ve stres seviyelerini güncel olarak takip edebilecekleri akıllı bir yüzük üretiyor.

İnsanlar yüzükle ruh halini anlık olarak takip edebilecek

Taktığımızda renk değiştirebilen yüzükleri hatırlarsınız. Birçoğumuz ergenliğimizi, çocukluğumuzu buna benzer yüzükleri kullanarak geçirmiştik. Sean Rad’in ortaklığıyla geliştirilen bu çalışmada basitçe anlatmak gerekirse uzun yıllar önce hayatımıza giren duygu yüzüklerine benzetebiliriz.

Tinder'ın Kurucusu, Ruh Halimizi Gösteren Yüzük Geliştiriyor.

Ruh sağlığı; aslında oldukça hassas bir konu ve hafife de almamak gerekiyor. Bu alanda eğitimini almış uzman olan kişilerden destek almadan sizi iyileştireceğini iddia eden herhangi bir şeyden kaçınmanız hem ruh hem beden sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır. Hiçbir giyebilir cihaz ya da uzman olmayan biri ruh sağlığınızı düzeltemez. Zaten “Happy Ring”i geliştiren şirketin böyle bir iddiası da yok.

Yüzüğü geliştirilmesini sağlayan Happy Health isimli şirket, Tinder’ın kurucusu Sean Rad ve Dr. Dustin Freckleton tarafından kurulmuştur. Dr. Freckleton ne için böyle bir yüzük geliştirdikleriyle ilgili yaptığı açıklamada, son zamanlarda insanların her zamankinden daha stresli olduğunu fakat tam olarak nasıl hissettiklerini anlayabilmek ve takip edebilmek için kullanabilecekleri bir akıllı cihaza sahip olmadıklarını fark ettiğini söyledi.

Sporla ilgili insanlara yardımcı olabilecek pek çok giyilebilir cihaz olduğunu belirten Freckleton, zihnin insanın genel sağlığı üzerindeki etkisinin görmezden gelindiğini düşünmekte. Şirketin kurucusu, insanların duygusal durumunu görebildiği ve takip edebildiği bir akıllı cihaz, daha sağlıklı olmalarını sağlayacağına inanıyor ve bunu akıllı bir yüzükle gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Happy Ring, özel sensörle çalışacak

Tinder’ın kurucusu Sean Rad, yapay zekaya sahip bu yüzüğün kullanıcıya anlık olarak ruh haliyle ilgili uygulama üzerinden bilgiler vereceğini açıkladı. Rad, bütün verileri toplayarak kişinin stresini ve ruh halini yönetebilmesine, genel sağlığını iyileştirmesine yardımcı olacak, bilimsel olarak kanıtlanmış egzersizlerin yüzük tarafından kişiselleştirileceğini belirtildid.

Güvenlik ve standartlar bakımından HIPAA uyumlu olduğu söylenen yüzük tüm bunları özel bir Elektrodermal Aktivite (EDA) sensörü kullanarak yapacak. Ayrıca yüzük dört cilt elektrotu, iki sıcaklık sensörü ve üç eksenli bir ivme ölçer de bünyesinde barındırıyor. Parlak siyah ve parlak beyaz olarak iki farklı renk skalasına sahip olan yüzüğün şarjının üç gün gittiği de belirtildi.

Tabii ki yüzüğün üretiminde Tinder’ın kurucusu olan Sean Rad’in da adının geçmesi uygulamayla da yüzüğün bağlantılı olabileceğini düşündürüyor. Fakat açıklamalara göre henüz böyle bir gelişme bulunmuyor.
Kullanıcılar eğer yüzüğü satın almak isterlerse ayda 20 dolardan başlayan bir abonelik sistemine üye olmak zorunda kalacaklar. Şu anda ne zaman çıkacağı belli olmayan yüzüğün şu anlık sadece ABD’de satılacağı açıklandı.

Yorum Yap