1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

TSMC, Arizona’da yeni fabrika inşa ediyor: Hedef 3nm işlemci üretmek.

TSMC, Arizona’da yeni fabrika inşa ediyor: Hedef 3nm işlemci üretmek.
TSMC, Arizona'da yeni fabrika inşa ediyor: Hedef 3nm işlemci üretmek.
0

TSMC’nin kurucusu Morris Chang, yarı iletken devi ve Apple tedarikçisinin Arizona’daki fabrikasında 3 nanometre çipler üretileceğini ancak henüz planlamanın tam anlamıyla yapıldığını belirtti. Fabrikanın şu anda yapım aşamasında olduğu, 2024 yılında da üretimin başlayacağı bilinmekte. Aynı yerde ilk olarak 5nm, ardından 3 nanometre işlemci üretime geçileceği söylendi.

Arizona’da ikinci fabrika.

TSMC, N3 adını verdiği 3nm işlemci teknolojisinin 5 nm teknolojisine kıyasla hız anlamında %15 iyileşme getireceğini belirtiyor.

TSMC, Arizona'da yeni fabrika inşa ediyor: Hedef 3nm işlemci üretmek.

Dünyanın en gelişmiş işlemcilerinin neredeyse yarısı dünyanın en büyük dökümhanesi olan TSMC tarafından üretilmekte TSMC’nin Arizona fabrikası, planlanma aşamasında olan ikinci bir fabrikayla birlikte Biden yönetiminin Amerika’da çip üretimini destekleme stratejisinin bir parçası olarak görülmekte. TSMC, Japonya’da da bir fabrika inşa ediyor ve bu ülkede bir fabrika daha inşa etmek için Alman devleti ile görüşmeler yapılıyor.
Bu arada 3 nanometre çipler üzerinde çalışan bir diğer isim, Samsung. Şirket, Hwaseong ve Pyeongtaek yarı iletken tesislerinde 3nm yongalar üretmekte. Samsung, geçtiğimiz yıl 2030 yılına kadar çip ve döküm işine 132 milyar dolarlık yatırım yapacağını, Teksas’ta bir yarı iletken tesisi inşa edeceklerini söylemiştir.

Yorum Yap