1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Türksat 6A uydusunun uçuş modelinin testlerine başlandı.

Türksat 6A uydusunun uçuş modelinin testlerine başlandı.
Türksat 6A uydusunun uçuş modelinin testlerine başlandı
0

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Teknofest Karadeniz’de bir takım açıklamalarda bulundu. Türksat 6A uydusunun geliştirme çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Yüzde 60’ın üzerinde yerlilik oranı ile Türksat’ın milli imkanlarla geliştirilen ilk haberleşme uydusu olma özelliği taşıyan Türksat 6A uydusunun hazırlıkları devam ediyor. Türksat 6A’nın uçuş modelinin testleri Ankara’daki TUSAŞ’ın uzay sistemleri entegrasyon tesisinde yapılıyor.
2023 Yılında Uzaya Fırlatılacak.

Türksat 6A uydusu 2023 yılında uzaya fırlatılacak. Uyduyu uzaya Elon Musk’ın SpaceX şirketi fırlatacak. Türksat 6A’nın devreye girmesi ile beraber Türkiye’nin Ku Band kapasitesi 528 Mhz artacak ve 6 bin 668 Mhz’e kadar ulaşacak.

Türksat 6A uydusunun uçuş modelinin testlerine başlandı

Türksat 5B Uydusundaki Yerli Ekipmanlardan İlk Sinyaller Ulaştı.

Türksat 5B uydusu 19 Aralık 2021’de uzaya fırlatılmış ve Haziran ayında yörüngeye yerleşmişti. Türksat 5B’nin Ku-Bant Almaç ve Ka-Bant Düşük Gürültülü Yükselteç (LNA) ekipmanları ASELSAN tarafından yerli olarak üretilip geliştirildi. Bu ekipmanlara ait ilk sinyaller, yeryüzündeki kontrol istasyonuna ulaştırıldı. Böylece uzay ortamında çalışabilirliklerini doğruladı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap