1. Ana Sayfa
  2. İş Dünyası

Twitter COVID-19 politikasını değişti: Dezenformasyon serbest!

Twitter COVID-19 politikasını değişti: Dezenformasyon serbest!
Twitter COVID-19 politikasını değişti: Dezenformasyon serbest!
0

Elon Musk’ın Twitter için aldığı kararlar ve sergilediği eylemler sorgulanmaya hala devam ediyor. COVID-19 politikası konusunda sıfır tolerans tavrı ile ön plana çıkan bu sosyal medya mecrasının genel af ile askıya alınan hesapları affetmesi çoğu kişiyi endişelendiriyor.

Twitter’ın yeni COVID-19 politikası ne?

2020 yılında COVID-19 ile ilgili yanlış bilgilerin yayılmasına izin vermediği bir görev telakki eden popüler sosyal medya sitesinden yayınlanan yeni bir açıklamaya göre bu tavır artık geçerli değil. 23 Kasım 2022 tarihinde alınan karar tam anlamıyla uygulanmaya başlandı.
Bu bildirinin üst tarafında ise insanların COVID-19 salgınıyla ilgili güvenilir bilgileri bulmasına ve bu konuyla ilgili başkalarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olduğunu söyleyen Twitter’ın bu ikircikli beyanı kafaları baya karıştırdı.
Twitter, Elon Musk Tan önce, COVID-19 hakkındaki doğru bilgileri çarpıtan kişileri ya uyarıyor ya da bu yolu seçen kişilerin profilini askıya alıyordu. Dezenformasyonla mücadele etmek için şirket politikasında bir çok çeşitli güncellemeler yapan Twitter’ın Elon Musk’ın yönetimi altında böyle bir kararı alması doğru olmayan bilgilerin yayılmasına çanak tutacak.
Konuşma özgürlüğü ilkesi konusunda çok hassas olan deneyimli yöneticinin böyle bir kararı hayata geçirmesi ise kendi içerisinde tutarlı bir tavır olarak değerlendiriliyor. Twitter kullanıcılarının aşı yada COVID-19 hakkında istediği nitelikte paylaşım yapması serbest. İlgili bilginin doğru veya yanlış olmasının önemi kalmadı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap