1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Uçak moduna elveda: Uçuşlarda aramalara artık izin verilecek.

Uçak moduna elveda: Uçuşlarda aramalara artık izin verilecek.
Uçak moduna elveda: Uçuşlarda aramalara artık izin verilecek.
0

AB Komisyonu, 2008 yılında uçaklar için belli frekans bantlarını ayırdı ve bazı servislerin havada internet erişimi sunmasına izin verilmiştir. Ne yazık ki, bu hizmet hem yavaş hem de oldukça pahalı. Yolcular için tek alternatif telefonlarını uçak moduna almak olmuştu. Fakat bu  kurallar artık değişiyor.

Yolcular artık uçuş sırasında akıllı telefonlarını uçak moduna almak ya da tamamen kapatmak zorunda kalmayacaktır. Kurallar yeni teknolojilerle birlikte nihayet değişmekte. Avrupa Birliği’ndeki havayolu yolcuları, uçuş esnasında telefonlarının tüm özelliklerini kullanabilecektir.
Son tarih 30 Haziran 2023

Avrupa Komisyonu, uçak modu kurallarını kaldırma kararı aldıklarını bildirdi. AB’ye üye devletlerin uçaklar için 5G frekans bantlarını kullanılabilir hale getirmeleri için son geçerli tarih 30 Haziran 2023. Avrupa Komisyonu’na göre, yeni sistem, 5G’nin sağladığı çok daha yüksek indirme hızlarından yararlanabilecek ve 100Mbps üzerine çıkabilecektir.

5G’nin uçaklara etkisi yok!

İngiltere Uçuş Güvenliği Komitesi Başkanı Dai Whittingham’a göre telefonların otomatik uçuş kontrol sistemleri üzerine etkisi çok büyük değildir. Çok düşük bir parazit riski bulunuyor.

5G frekanslarının uçuşları etkileyebileceği ve hatta olası hatalı irtifa ölçümlerine yol açabileceği konusunda endişeler de yersizdir. Whittingham, 5G için farklı bir frekans dizisi olduğunu ve Amerika’da izin verilenden daha düşük güç ayarlarının olduğunu belirtiyor.

Yorum Yap