1. Ana Sayfa
  2. Finans

Vebitcoin davasında gelişme ticari dava olarak kabul edilmedi.

Vebitcoin davasında gelişme ticari dava olarak kabul edilmedi.
Vebitcoin davasında gelişme ticari dava olarak kabul edilmedi.
0

Muğla merkezli kripto para borsası Vebitcoin, 23 Nisan 2021’de işlemlerini durdurmuş ve yatırımcılarını mağdur etmiştir. Thodex’in ardından yaşanan bu olayla ilgili çok sayıda soruşturma açılmıştır.

Şirketin ortağı dava açtı.

Vebitcoin hakkında dava açanlar arasında şirketin bir ortağı da yer almakta. Şirketin ortağı olan kişi, diğer ortağı hakkında şirketin faaliyetlerini bir anda durdurduğunu, internet sitesini kapattığını, kripto paralara ulaşamaz hale geldiğini belirterek tazminat davası açmıştır. Vebitcoin’in, kendisi de dahil yüzlerce kişiden kripto para alma vaadiyle para topladığını, bunlarla kripto para alınmış gibi gösterdiğini vurgulayarak, ortağı hakkında “dolandırıcılık” suçundan soruşturma başlatıldığını da dile getirdi.

Vebitcoin davasında gelişme ticari dava olarak kabul edilmedi.

İlk olarak tazminat davasına bakan Muğla 2. Asliye Hukuk Mahkemesi yapılan işin ticari olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi ve dosya Muğla Asliye Ticaret Mahkemesine geldiler. Muğla Asliye Ticaret Mahkemesi ise kripto para işlemlerinin ticari bir iş olmadığını gerekçe göstererek görevsizlik kararı vermiştir.
Vebitcoin davası ticari dava sayılmadı.

İki mahkemenin görevsizlik kararı vermesi üzerine dosya istinafa taşınmıştır. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 23. Hukuk Dairesi, yargı yerinin ilk görevsizlik kararı alan Muğla 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin olduğuna hükmetmiştir. Kararda kripto para borsalarına ilişkin bir yasal düzenleme bulunmadığı gerekçe gösterilerek kripto para borsalarındaki uyuşmazlıkların “ticari dava olmadığı” kararı alınmıştır. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 23. Hukuk Dairesinin bu kararı kripto para davaları hakkında emsal niteliği taşımakta.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap