1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Virüslü uygulamalar 20 milyon indirmenin ardından Google Play’den silindi.

Virüslü uygulamalar 20 milyon indirmenin ardından Google Play’den silindi.
Virüslü uygulamalar 20 milyon indirmenin ardından Google Play'den silindi.
0

Güvenlik yazılımları üreten McAfee, Google Play’de toplamda 20 milyondan fazla kez indirilmiş 16 zararlı uygulama buldu ve bu durumla ilgili yeni bir rapor paylaştı.

Uzmanlara göre uygulamalara, arka planda kendisine gönderilen bağlantıları açan ve kullanıcının bilgisi olmadan reklamlara tıklamaları taklit ederek saldırganlar için gelir sağlayan Clicker Truva atı bulaşmıştır. Bu durum, internet trafiği tüketiminin artmasına ve akıllı telefonun pilinin hızla tükenmesine de yol açmakta.

Virüslü uygulamalar 20 milyon indirmenin ardından Google Play'den silindi.Clicker zararlı yazılımını barındırıyorlardı.

McAfee, kötü amaçlı yazılımın kendisini faydalı bir uygulama olarak gizlediğini belirtti. Clicker bir Android cihaza el feneri, sözlük veya takvim olarak sızmakta. Zararsız gibi görünen bu uygulamalardan biri olan Smart Task Manager, 5 milyondan fazla kez indirilmiştir.

Uzmanlar tehditler hakkındaki bilgileri Google’a aktardı ve şirket – her ne kadar 20 milyon kez indirilmiş olsalar da bu uygulamaları mağazadan hemen sildi. Bu haftanın başlarında ise Kaspersky Lab uzmanları, kötü amaçlı Android WhatsApp istemcilerini ortaya çıkarmıştır. Mesajlaşma uygulamasının bazı modifikasyonlarının, kullanıcı hesaplarıyla ilgili erişim bilgilerini çalan bir trojan içerdiği iddia edilmiştir.

Yorum Yap