1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Volkswagen, Gen.Travel sürücüsüz araç konseptine hazır.

Volkswagen, Gen.Travel  sürücüsüz araç konseptine  hazır.
Volkswagen, Gen.Travel sürücüsüz araç konseptine hazır.
0

Otonom yani sürücüsüz araç teknolojilerinin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla beraber otomobil kavramı da değişecek. Bu araçlar dört tekerlekli yaşam alanı veya ofis halini alacak. Henüz bunun için çok erken fakat üreticiler şimdiden gelecek vizyonunu gösteren ürünler tanıtmaya başladı. Volkswagen Grubu da bu kapsamda Gen.Travel adını verdiği bir konsept ile karşımızda çıkıyor.

Volkswagen, Gen.Travel sürücüsüz araç konseptine hazır.

Seviye 5 otonom sürüş yeteneği ile beraber ne tür araçların karşımıza çıkabileceği hakkında fikirler veren Gen.Travel, yenilikçi tasarımıyla ilk bakışta dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu konuda Audi’nin konsept çalışmalarını anımsatsa da aracın üzerinde herhangi bir markanın logosu yer almıyor. Bunun yerine ön tarafta ve arkada ‘Volkswagen Group’ yazısı göze çarpıyor.

Ön bölümünde C şekilli LED aydınlatmaların dikkat çektiği bu konseptte, neredeyse dik konumlandırılmış kavisli bir ön cam yer alıyor. Ayrıca onun üzerinde gökyüzünün gözüktüğü küçük bir cam daha mevcut. Profilden baktığımızda ise tıpkı üst bölüm gibi parlak siyaha boyanmış çamurlukları, aerodinamik tekerlekleri ve tek parça olarak yukarı açılan geniş kapıları görüyoruz.

Volkswagen, Gen.Travel sürücüsüz araç konseptine hazır.

Gen. Travel’ın gövde tipini tam olarak anlayamasak da tasarımcılar bu tasarımın MPV ve sedan gövde tiplerinin bir karışımı olduğunu söylüyor. Konseptin yaşam alanı modüler yapıda ve zamanın araçlarından oldukça farklı. Otonom bir araç konsepti hayal edilerek tasarlandığı için direksiyon ve pedallar denkleme dahil değil. Ayrıca günümüzde pek çok şirketin özellikle belirttiği gibi ‘sürdürülebilir’ materyallerin kullanımına özen gösterilmiş.
Çeşitli modları bulunan aracın konferans düzeninde dört tane bireysel koltuk, aralarında yer alan bir masa ve uzun yolculuklarda ideal bir çalışma ortamı sağlamak için dinamik bir aydınlatma yer alıyor. Aile düzeninde özellikle çocukların uzun yolculuklarda eğlenmesi için artırılmış gerçeklik destekli oyunlar devreye giriyor.
Gece düzeninde ise koltuklar yatak oluyor, yatarken bile en iyi biçimde güvenlik sağladığı söylenen yolcu emniyet sistemi devreye giriyor ve ışık düzeni yolcuların doğal bir şekilde uykuya dalmasını sağlamak için melatonin üretimini etkileyecek şekilde ayarlanıyor.

Teknik özellikler belli değil fakat geleceğe yönelik bu konseptin %100 elektrikli olduğunu düşünebiliriz. Ayrıca araçta eABC (elektrikli aktif gövde kontrolü) ismi verilen özel bir süspansiyon sistemi yer alıyor. Yapay zeka desteğinin de kullanıldığı Gen.Travel, verimliliği artırmak için ‘platooning’ yani konvoy halinde otonom sürüş sistemiyle de uyumlu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap