1. Ana Sayfa
  2. İş Dünyası

Volvo’nun Sahibi Çinli Şirket Geely, Aston Martin’e de Ortak Oldular

Volvo’nun Sahibi Çinli Şirket Geely, Aston Martin’e de Ortak Oldular
Volvo'nun Sahibi Çinli Şirket Geely, Aston Martin'e de Ortak Oldular
0

Çinli otomobil devi Geely yatırımlarına devam etmekte. İngiliz Aston Martin şirketiyle ilgilenen otomotiv şirketi, şirketin yüzde 7,6 hissesini satın aldı ve firmaya ortak oldu.

Otomotiv sektöründe firmaların devamlı el değiştirmesi, farklı ortaklıklar kurmaları ya da birbirlerinin hissedarı haline gelmeleri oldukça normal. Son olarak da Çinli otomotiv şirketi Geely, Aston Martin’in yaklaşık yüzde 7,6 hissesini satın alarak şirketin ortakları arasındaki yer aldı. 
Bir dönem Ford’un bünyesinde bulunan Aston Martin, şu anda karmaşık bir ortaklık içerisinde. Firmada Geely’nin dışında Suudi Arabistan Varlık Fonu, Mercedes-Benz ve oğlu da Aston Martin F1 takımında bulunan CEO Lawrance Stroll, gibi kişilerin kuruluşların da hissesi yer alıyor.

Volvo'nun Sahibi Çinli Şirket Geely, Aston Martin'e de Ortak Oldular

Son yıllarda pek çok Çin menşeli firma gibi Geely de dünya çapında yaptığı kurduğu ortaklıklar ve yatırımlar ile daha agresif bir yol izleyerek daha küresel hale gelmeye çalışıyor. Daha önce bu amaçla İsveç’te Volvo, LYNK&Co ve Polestar’ı, İngiltere’de ise Lotus’u satın alan firma, Volvo üzerinden Mercedes-Benz ile işbirliğine gitmişti. İki firma Smart markasını canlandırmak için de birlikte çalışıyordu. 

Aslında Geely uzun zamandır Aston Martin markasını satın almak için planları içerisindeydi. Geely, 2018 yılındaki halka önceden bir teklif sunmuştu. 2019 yılında Aston Martin finansal sorunlarla karşılaştığında ise Geely ve Stroll karşılıklı teklifler sundu. Sonrasında Stroll’ün markayı süper otomobil firması haline getirme çabaları, yönetim kurulunun desteğini almayı başarmıştı. 

Ancak yine de Geely, gözünü firmanın üzerinden ayırmıyordu. Temmuz ayında bir daha teklif yapan Geely, teklifin var olan hissedarlara herhangi bir kazanç yaratmadan çoğunluk hisseleri almayı amaçladığı gerekçesiyle kabul edilmemişti.

Yorum Yap