1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

Web3 siber saldırıları 2022’de 2,3 milyar dolara mal oldu.

Web3 siber saldırıları 2022’de 2,3 milyar dolara mal oldu.
Web3 siber saldırıları 2022’de 2,3 milyar dolara mal oldu
0

Web3 ekosistemine kripto para platformları, NFT‘ler ve DAO‘lar olmak üzere pek çok sektör dahil oldu. Web3’ün ve kripto paraların her geçen gün daha çok popülerlik kazanmasıyla birlikte Web3 odaklı hack ve dolandırıcılık vakaları da artış gösterdi. Blockchain güvenlik şirketi CentiK, 2022’den bu zamana kadar 377 saldırının tespit edildiğini ve bu saldırıların toplam 2.338.910.183 dolarlık zarara sebep olduğunu açıkladı.
Web3 sektörü, dünyaya kattığı yeni fırsatlar ve kazançlar ile beraber kötü olaylara da ev sahipliği yaptı. CertiK tarafından açıklanan son rapora göre bu kötü olayların 2022’den bu yana zararı ortalama 2,3 milyar dolar.

Web3 siber saldırıları 2022’de 2,3 milyar dolara mal oldu

Raporda yer alan detaylara bakıldığında yalnız Ağustos ayında 31 büyük saldırının tespit edildiğini fakat flasloan, Discord ve NFT dolandırıcılıklarının bir önceki aya göre azaldığını belirtiyor.

CertiK açıkladığı raporda şu detaya yer verdi:
“Aylık olarak hazırladığımız istatistiklerimize dahil etmediğimiz ve fonlarını şişiren pek çok token örneği gördük. Bunun asıl nedeni ise, bu örnekleri günde birden çok kez gerçekleşen olası kara para aklama çalışmalarıyla ilişkilendirmemiz. Örnek vermek gerekirse çoğu BNB Smart Chain üzerinde bulundu ve şu anda ise bu artışın Tornado Cash’in OFAC tarafından onaylanmasıyla ilgili olup olmadığı belli değil.”

Yorum Yap