1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Xiaomi insansı robotu CyberOne’ı tanıttı: İnsani 45 duyguyu anlayabiliyor.

Xiaomi insansı robotu CyberOne’ı tanıttı: İnsani 45 duyguyu anlayabiliyor.
Xiaomi insansı robotu CyberOne'ı tanıttı: İnsani 45 duyguyu anlayabiliyor.
0

Çinli teknoloji devlerinden Xiaomi, CyberOne isimli, yaklaşık olarak 1,5 milyon lira değerindeki ilk insansı robotunu tanıttı. Gerçek bir insan gibi yürümesine olanak sağlayan kollara ve bacaklara sahip olan robotun, 45 insani duyguyu algılamasını sağlayan yapay zeka teknolojisiyle donatıldığı söylendi. Bununla beraber CyberOne’ın tanıtımı, Tesla’nın insansı robotu Optimus’un tanıtılmasından sadece bir ay önce geldi.
CyberOne, geçen hafta Pekin’deki Xiaomi etkinliği esnasında sahnede tanıtıldı. Xiaomi Group Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Lei Jun, “Bu robot, Xiaomi’nin gelecekteki teknolojik ekosisteminin olasılıklarının keşfedilmesi ve şirket için yeni bir girişim” dedi.
Bununla birlikte Jun, CyberOne’ın 175 santimetre boyutunda ve 52 kilogram ağırlığında olduğunu, ayrıca 168 santimetre kol açıklığı bulunduğunu söyledi.
Jun, “CyberOne, 21 dereceye kadar hareket serbestliğini destekliyor ve her bir serbestlik derecesi için 0,5 ms’lik gerçek zamanlı tepki hızına ulaşıyor, bu da insan hareketlerini tam olarak simüle etmesine olanak tanıyor.” dedi.

CyberOne

Xiaomi insansı robotu CyberOne'ı tanıttı: İnsani 45 duyguyu anlayabiliyor.

“45 İnsan duygusunu tanımlayabiliyor.”

Diğer yandan CyberOne’nın alanı 3 boyutlu olarak algılamasının yanı sıra, bireyleri, jestleri ve ifadeleri anlamasına olanak tanıyan bir yapay zeka etkileşim algoritması ile donatıldığı aktarıldı. Robotun, 85 farklı çevresel sesi ve 45 insani duyguyu anlayabildiği açıklandı.
Jun, “CyberOne mutluluğu algılayabiliyor ve hatta kullanıcının üzüldüğü zamanlarda rahatlamasını sağlayabiliyor.” dedi.
CyberOne2

Xiaomi insansı robotu CyberOne'ı tanıttı: İnsani 45 duyguyu anlayabiliyor.

1,5 Milyon liraya alıcılarının olması bekleniyor.

Diğer taraftan Jun, büyük ihtimalle 600 bin ile700 bin yuan (yaklaşık 1,5 milyon lira ile 1,8 milyon lira) aralığında olabileceğini söyledi. Diğer yandan, CyberOne,Xiaomi’nin ilk insansı robotu olsa da, teknoloji şirketi daha önce CyberDog isimli robotik bir köpeği ortaya çıkarmıştı. Robot köpeğin hem uzaktan hem de sesle kontrol ederek sahibini takip edebildiği ve hatta engellerin etrafından da dolaşabildiği ifade edilmişti.
Jun, CyberOne’ın sürekli olarak yeni özellikler eklediğini de sözlerine ekledi:
“Akıllı robotların gelecekte şüphesiz insanların yaşamlarının birer parçası olacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap