1. Ana Sayfa
  2. Dijital

Yapay zekanın çizdiği görseller artık satılabilecek.

Yapay zekanın çizdiği görseller artık satılabilecek.
Yapay zekanın çizdiği görseller artık satılabilecek.
0

Adobe, yapay zeka tarafından çizilen görsellerin satışına izin verecektir. Stable Diffusion, DALL-E gibi yapay zeka uygulamalarının yardımıyla oluşturulan resimleri kabul edeceğini ve bu görüntülerin Adobe Stock’ta satışa başladığını belirtti.

Adobe Stock’ta satılabilecek.

Yapay zeka tarafından oluşturulan stok görsellerin yasallığı, sanat ve tasarım camiasında bir tartışma konusudur. Getty İmages gibi stok görsellerin olduğu siteler, telif hakkı riskleri nedeniyle yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin satışını tamamen yasaklanmış durumda. Fakat Adobe’nin 320 milyonun üzerinde yaratıcı varlığa sahip küresel satış platformunda bu tür görsellere izin verilecektir. Tabii ki Adobe’nin belirlediği kurallar çerçevesinde yüklenebilecektir.
Sarah Casillas’ın açıklaması.

Adobe’de kıdemli isimlerden Sarah Casillas, “Adobe Stock’a katkıda bulunanlar, portföylerini çeşitlendirmek, yaratıcılıklarını genişletmek ve kazanç imkanlarını artırmak için yapay zeka araçlarını ve teknolojilerini kullanılıyor. Adobe, bu tür programlarla yapılan çizimleri, bu şekilde belirtilmeleri koşuluyla kabul edecektir.” açıklamasında bulunmuştur. 

Yaratıcıların sanat eserlerini Adobe’ye göndermeden önce mülkiyet haklarına sahip olmalı ve yapay zeka (AI) araçlarıyla ilgili hüküm ve koşulları okumalıdır. Ünlü isimler, logolar, gerçek yerler veya önemli kişilerin bulunduğu fotoğraflar gönderilememekte. Hüküm ve koşullara uymaları halinde sanatçılar, yapay zekanın oluşturduğu içeriklerden telif hakkı elde edilebilir.

Yorum Yap