1. Ana Sayfa
  2. İş Dünyası

Yemeksepeti ilk drone sparişini gerçekleştirdi!

Yemeksepeti ilk drone sparişini gerçekleştirdi!
Yemeksepeti ilk drone sparişini gerçekleştirdi
0

Online yemek satış ve spariş platformu olan Yemeksepeti, yeni teslimat yöntemleri üzerinde çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Daha önce otonom robotla ve jet ski ile teslimat gerçekleştirmeye başlayan şirket şimdi de drone ile teslimat için hazırlıklar yapıyor.
Yemeksepeti, trafiğin yoğun olduğu veya şehirden uzak bölgelerdeki yerleşim yerlerine siparişleri hızlı bir şekilde ulaştırmak için drone ile teslimat yapacak. Bu doğrultuda deneme çalışmaları yapıldı. İstanbul Boğazı’nda yapılan deneme çalışmasında bir tekneye drone ile yemek gönderildi.

Yemeksepeti ilk drone sparişini gerçekleştirdi

İstanbul’un Bebek semti açıklarındaki bir tekneye, kıyıda bulunan restoranda hazırlanan ortalama 3,5 kg ağırlığındaki siparişi drone ile ulaştırıldı. Drone üzerindeki vinç yardımıyla sipariş tekneye indirdi. Yemeksepeti’nin bu konuyla ilgili açıklaması bu şekildeydi:
“Yemeksepeti’nin daha uzun mesafelere drone’la teslimat ulaştırma hedefleri doğrultusunda kullanılmaya başlanan pilot proje oldukça büyük önem taşıyor. Drone ile gıda teslimatı, altyapı ve mevzuat güncellemelerinin yapılmasıyla beraber yaygınlık kazanabilecek ve özellikle kentsel bölgelerin uzağında yaşayanlar için oldukça önem taşıyacak. Bu alandaki gelişmelerin içerisinde yer alan Yemeksepeti, drone ile teslimatın daha çok kullanılması için öncü olmaya ve yeni testler yapmaya devam edecek.”

Yorum Yap