1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Yeni çalışma: Beyin gücü ile telefon kontrolü.

Yeni çalışma: Beyin gücü ile telefon kontrolü.
Yeni çalışma: Beyin gücü ile telefon kontrolü.
0

Şuan klinik deneme aşamasında olan yeni implant, kullanıcının telefon ve tabletini düşünce gücüyle kontrol etmesini sağlıyor. Beyin implantı üzerine klinik deneyler yapmak için FDA dan onay alan ilk şirket olan Synchron, şu anda hastanın beynine cerrahi olarak yerleştirilen Synchron Switch adındaki cihazı kullanan tam 6 hastanın olduğunu söylüyor.

iPad’de testler başarılı: Mesaj gönderildi.

Minimal invaziv işlemiyle kan damarı yoluyla beynin üst kısmına Stentrode adında bir dizi sensör yerleşiyor. Anahtarın kendisi, hastanın göğsünden kablosuz olarak kontrol ediliyor. Hasta, ayağına dokunmayı düşündüğünde telefon veya tablet, bunu ekrana parmakla dokunma olarak kaydediyor.
Avustralya’da yaşayan eski bir yazılımcı olan ALS hastası Gorham, bu cihazı kullanan 6 kişiden birisi. Synchron In geliştirdiği anahtarı kullanarak iPad’ini kontrol etmeyi, tek kelimede olsa mesaj göndermeyi başardı.
Synchron kurucu ortağı ,CEO’su Tom Oxley, “iOS ve Android ürünleri için çok heyecanlıyız çünkü çok yaygınlar. Beyin gücüyle aygıta giriş sağlamayı mümkün kılan ilk e tek cihaz.” diyor. Apple’ın araştırma çabalarını benzer teknolojilere adası ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bilgisayar-insan arayüzleri üzerine çalışan bir ekibi finanse ettiği de biliniyor.V

Yorum Yap