1. Ana Sayfa
  2. Yatırım

Yerli Savunma Füzesi Hedefini Vurdu!

Yerli Savunma Füzesi Hedefini Vurdu!
siper
0

Uzun menzilli hava savunma füzesi Siper, 90 km menzildeki hedefini başarılı bir şekilde vurdu. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demi ‘’ Siper, son test atışında 90 km uzaklıktaki hedefini vurdu. Önümüzdeki testlerinde ise 100 km uzaktaki hedefi vurmaya çalışacak.
 

ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE işbirliğinden doğan siper füzesi, Türkiye’nin hava savunma sahasının korunmasında büyük rol oynayacak. Siper’in bugünkü testinde 90 km uzaktaki hedefi vurdu. Önümüzdeki testlerde ise 100 km uzaktaki hedefi vurmaya çalışacak.

 

Siper’in 2023 yılında kullanımda olması planlanıyor. İlk parti teslimatlardan sonra Siper’in daha fazla menzile sahip versiyonları da geliştirilecek. Dikey atım yeteneğiyle birlikte kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılacak.

siper

Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda devam ettirilen çalışmalarla yerli sistemlere katmanlı bir hava savunması geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda ilk olarak düşük irtifa Korkut sistemlerinin seri üretim ve teslimatları başladı ve halen devam ediyor. Ardından portatif özellikli araçtan ve omuzdan atılan düşük irtifa Sungur hava savunma sistemleri hizmete sürüldü. Hisar-A+ ve Hisar-O+ hava savunma sistemlerinin de teslimatları yapılırken, seri üretimleri de bir yandan devam ettiriliyor. SİPER ise bu sistemlerden daha fazla menzile sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Yorum Yap