1. Ana Sayfa
  2. Tüm Haberler

YouTube’un üçüncü çeyrekteki reklam gelirleri azaldı: Yüzde 1.9’luk bir düşüş

YouTube’un üçüncü çeyrekteki reklam gelirleri azaldı: Yüzde 1.9’luk bir düşüş
YouTube'un üçüncü çeyrekteki reklam gelirleri azaldı: Yüzde 1.9'luk bir düşüş
0

Reklam harcamalarındaki azalma YouTube’un 2022’nin üçüncü çeyreğinde kazandığı geliri baya düşürdü. Bu çeyrekte 7.07 milyar dolarlık bir kazanç elde eden popüler video paylaşım platformu bu konuda en az 2 senedir beklediğini alamıyor.

YouTube reklam gelirleri konusunda memnun değil
YouTube, Google’ın ana şirketi olan Alphabet De çalışan analistleri de hayal kırıklığına uğrattı. Alphabet’in üçüncü çeyrekte 69.1 milyar dolar gelir elde ettiği ve hisse başına 1.06 dolarlık kazanç sağladığı duyuruldu.
Wall Street, Alphabet’in bu çeyrekte 70.61 milyar dolar (hisse başına 1.25 dolar) kazanacağı görülüyor. Bir önceki çeyrekte YouTube’un reklam bazlı satışları yüzde 43 oranında arttı. Street Account analistleri YouTube’un üçüncü çeyrekte kazanacağı reklam gelirini 7.42 milyar dolar şeklinde tahmin etti.
Alphabet ve Google CEO’su Sundar PICHAİ insanlara YouTube Shorts’tan para kazanmanın yeni yollarını gösterdiğini belirtti. Hem uzun vadede hesap verebilecek şekilde yatırım yapmaya hem de ekonomik açıdan çevreye duyarlı olmaya odaklandığını belirten deneyimli yönetici Tik Tok ile beraber rekabet ediyor.

YouTube Shorts bu yılın haziran ayında aylık 1.5 milyar kullanıcıdan daha fazlasına erişti. YouTube bu yıl Shorts Ta reklam yayınlamaya başladı. 2023’ten itibaren para kazandırmaya başlayacağı söylenen Shorts, içerik oluşturularına elde edilen toplam gelirin yüzde 45’ini ödeyecek. Bu gelir izlenme sayısından baya etkilenecek.
Shorts projesinden para kazanmak için şartlar yayımlanacak. Kullanıcıların gözü Google’ın bu konu hakkında yapacağı ilgili açıklamada. Shorts’un Türkiye’de para kazandırıp kazandırmayacağı henüz belli değil.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap