1. Ana Sayfa
  2. Dijital

Z Kuşağı YouTube’da ne izliyor?

Z Kuşağı YouTube’da ne izliyor?
Z Kuşağı YouTube'da ne izliyor?
0

Google’ın yayınladığı bir makaleye göre Z Kuşağı kitlesi, her şeyden çok çabuk sıkılan ve ilgisini çekmekte zorluklar yaşanan bir kitle değil. Sanılanın aksine onlara hitap edilen içeriklerde en ufak bir yakınlık hissetmeleri bile o içerikte saatlerini harcamalarını sağlayabiliyor.

Z Kuşağı ilgi alanı araştırmasının kaynağı nedir?

Araştırmanın kilit ismi YouTube’un Kültür ve Trendler ekibinin lideri olan Roya Zeitoune. Zeitoune; Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgelerinin Kültür ve Trendler ekiplerine liderlik ediyor ve bu bölgelerdeki görüntüleme verilerini iyileştirmek ve geliştirmek için yapılan sayısız araştırmaları yönetiyor.
Z Kuşağı ne izliyor?

Günümüzde hayat her yaştan birey için stresli ve Z Kuşağı da bu stresten nasibini alıyor. Ipsos firmasının 2022 yılı içinde binlerce Z Kuşağı birey üzerinde yaptığı bir ankete göre; gençlerin %83’ü günün stresini atmak için YouTube’u kullanıyor ve tercihini rahatlatıcı videolardan yana kullanıyor.

Firmalar, en büyükleri henüz 25 yaşında gençler olan Z Kuşağı ile iletişime geçmek için onlar gibi düşünebilmeli ve sürekli değişen trendleri takip etmeli. YouTube’un bize sunduğu verilere göre ASMR kategorisi yıllardır Z Kuşağı’nın en büyük ilgi alanı konumunda. ASMR kategorisini kırsal yaşam videoları olarak özetleyebileceğimiz “cottacore” kategorisi ve “garip ama eğlenceli” kategorisi takip ediyor.

Z Kuşağı’nın ilgi alanı mottosu: Koltuk Gezginliği.

Araştırma sonuçlarına göre aynı jenerasyonun %90’ı daha önce görmediği yerleri kolayca görebilmek ve birbirinden sürükleyici uzak yaşam videolarına tek tıkla erişebilmek için video platformlarını kullanıyor. Bu platformlar arasında da tabii ki başı YouTube çekiyor.

Özellikle YouTube, uzak yerler ve doğal yaşam ile ilgili sayısız video barındırıyor ve Koltuk Gezginliği’ni tercih eden kullanıcılar için tam anlamıyla bir lütuf. Peki izleyiciler sadece anlık rahatlamak, bilgi edinmek ve farklı yerler görmek için mi bu tür videoları tercih ediyor? Hayır.

genz

Saatlerce uzunlukta olan YouTube içerikleri.

Z Kuşağı, her zaman izlemek istediğini bulup, izleyip platformu terk etmiyor. Bunu bir meditasyon, yaşam tarzı veya alışkanlık haline getirebilmek için sevdiği içeriğin uzun versiyonlarını kullanıyor. Bu uzun versiyonlar da aktif olarak kullanılan 10 saatlik videoları bile kapsıyor. Yalnızca görsel değil arka planda çalınan müzik de burada oldukça büyük bir etken olabiliyor.

İzleme alışkanlıklarının Pazarlama için önemi.

Sürekli olarak stresli bir yaşam tarzına sahip bir nesil olarak yetişen Z Kuşağı öte yandan kendi stres probleminin çözümünü de geliştirmiş ve kendi kendine bununla başa çıkabilir durumda. Çıkarılması gereken en büyük mesaj her ne kadar genç bir kuşakla karşı karşıya da olsak izledikleri tüm içeriklerde aynı mesaj yatıyor. İzleyiciler yani Z Kuşağı hayatına değer katmaya çalışıyor.

Karşılarına çıkarmak istediğimiz içerikler pazarlama mesajı barındırıyor olabilir fakat bunu yanlış dille yapmak her şeyden hızla sıkılabilen Z Kuşağın karşı yapılan ciddi bir hata olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus içeriğin bizim zevkimize göre değil onların ilgi ve odaklarına göre şekillendirilmesi ve kurgulanması gerektiği. Onların rahat ve güvende hissetmelerini sağlayacak aynı zamanda onlara bir değer katacağını düşündürecek içerikler ürettiğinizde onlara erişmiş olacaksınız.

Onlara hali hazırda ulaşan ve bunu başarılı bir şekilde sürdürebilen YouTube kanalları da hayli fazlayken içerik üreticileriyle iş birliği içerisinde olmak da büyük ölçüde işinize yarayabilir.

Gençlerimiz eskiden basmakalıp görüşlerle yüksek sesli müzik dinlemeleriyle, gereksiz risk almalarıyla ve dikkatsizlikleriyle değerlendiriliyordu. Yapılan araştırmaların sonucunda görüyoruz ki onların da hedefi hayat standartlarını yukarıya taşırken hayatın stresinden arınmak.

Yorum Yap